Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 3
source date: [Campagnola Emilia (Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine Domini. Millesimo C quadragesirno II, XIII kalendas marcii, indicione V. Cenobio Sancti Benedicti, sito inter Padum novem et veterem. Nos Rubeo de Guvernulo, filii quondam Wiberti de Plaza, et Gerardum filii Literii et Bernardum et Bruxatum germanis, filii quondam Vualterii de Plaza, *** qui professus sum ex nacione nostra lege [vi]vere Longobardorum, offertores et donatores ipsius monasterii presentes presentibus diximus: quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus iusta hoctoris vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque nos supranorninati donamus et obferrimus a presenti die in eadem monasterii, pro mercede anime nostre et parentum nostrorum, tempore Wigelmi abbatis, silicet pecies de terra aratoria que iacet in Piscarola. Fines: a mane via, a meridie Supragnacula, a sera obfertores, de subto bosco, sibi que sunt coerentes. Quas pecias supra ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti donamus et offerrimus et per presentem cartam offersionis ibidem abendum confirmamus sine nostra et heredum nostrorum contradicione. Equidem spondimus atque promittimus: nos suprnc Rubeus et Gerardus et Bernardus et Bruxatus, una cum nostris heredibus, iamscriptam cartam offersionis nostre qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defendere; quod si defendere non potuerimus, aut si parti ipsius monasterii exinde aliquid per quodvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eandem cartam parti ipsius monasterii restituamus in consimili loco. Actum in loco Campaniola. Feliciter. + Signum manibus + Capo de Lupi et Sachello et Alberto filius Arnaldo et Gandulfo de Nuvelare et Ubaldo Palario rogati sunt testes. + Signum manibus + Rubeus et Gerardus et Bernardus et Bruxatus ***, qui hanc cartam offersionis fieret firmare rogavit ut supra. + Signum + Scripsi ego Gerardus notarius sacri palacii post tradita complevi et dedi.

CDP II n. 47, pp. 90-91.