Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 4
source date: [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo secundo, indicione quarta, nono die exeunte mense februarii. Ecclesie Sancti Benedicti que est constructa supra Padum Laronis. Ego Bonuszeno filius Guidonis Guerre de civitate Verone, qui professus sum vivere Longobardorum lege, donator et offertor ipsius ecclesie presens presentibus dixi: quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis ex suis aliquid contullerit rebus, iuxa vocem auctoris in hoc seculo centuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque ego qui supra Bonuszeno dono et offero in predicta ecclesia a presenti die et hora post meum decessum, si contingnerit sine legitimo herede me mori, ad suam proprietatem habendum pro anime mee meorumque parentum mercede, id est dimidiam partem unius case vel illud quod mei iuris est quam habere et possidere visus sum in civitate Verone prope Sanctam Anestasiam. Quam autem suprascriptam dimidiam partem unius case vel illud quod mei iuris est superius dicti, una cum accessione et ingressione seu cum superiore et inferiore eius qualiter supra legitur in integrum ab hac die in eadem ecclesia in manibus domni abbatis Guilelmi dono, offero et per presentem cartulam offersionis ibidem habendum confirmo, faciendum exinde vos successoresque vestri iure proprietatis eiusdem ecclesie quicquid volueritis, sine omni mea meorumque heredum contradicione pro anime mee meorumque parentum mercede. Quidem et spondeo atque promitto ego qui supra una cum meis heredibus, ad partem ecclesie aut cui dederit predictam dimidiam partem unius case vel illud quod mei iuris est, qualiter supra legitur, in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si eidem aliquid per quamvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem ut supra legitur ad partem ecclesie restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimatione in consimili loco. Et nichil mihi liceat ullo tempore nolle quod volui, set quod a me semel factum vel conscriptum est, inviolabiliter observare promitto, cum stipulatione subnixa. Hoc actum est in monasterio Sancti Benedicti. Signum + manus suprascripti Bonizenonis, qui hanc offersionis cartulam fieri rogavit ut supra. Signa +++++++ manuum Petri Servidei, Senoretti, Zenonis Ferarii, Iohannis eius filius, Alberti Spade, Guiberti de Pomponesco, Minabovis filii Guidonis de Campitello, qui rogati sunt testes. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius rogatus hanc offersionis cartulam post traditam scripsi et complevi.

CDP II n. 48, pp. 91-93.