Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 6
source date: [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo secundo, indictione quarta. Ecclesię Sancti Benedicti quę est constructa supra Padum Laronis, ego Anselmus de Litterio et Ottolinus et Cavatorta, fratres et mei nepotes, habitatores in civitate Mantue, qui professi sumus vivere Romana lege, donatores et offertores ipsius ecclesię presentes presentibus diximus: quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis ex suis aliquid contullerit rebus iuxta vocem auctoris, in hoc seculo centuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque nos qui supra Anselmus de Litterio et Ottolinus et Cavatorta donamus et offerimus in predicta ecclesia, in manibus domni abbatis Guilelmi, a presenti die et hora ad suam proprietatem habendum, pro animę mei fratris et eorum patris et nostrarum mercede, id est petiam unam de terra cum vinea super se habente, iuris nostrorum, quam nos habere et possidere visi sumus ultra flumen Menci, in loco et fondo qui dicitur Cepada. Et continet in se, ad iustam mensuram: de uno latere perticas decem et dimidiam, de alio latere perticas novem, de uno capite perticas septem et pedes quattuor, de alio capite perticas duas et pedes tres. Coheret ei: a mane iuris Sancti Ieminiani et Sancti Pauli, a meridie Claremons, a sero iuris Sancti Benedicti, a monte via. Quam autem suprascriptam petiam de vinea iuris nostrorum superius dicti una cum accessione et ingressione seu cum superiore et inferiore eius qualiter supra legitur in integrum, ab hac die in eadem ecclesia, in manibus domni abbatis Guilelmi, donamus et offerimus per presentem cartulam offersionis ibidem habendum confirmamus, faciendum exinde vos successoresque vestri iure proprie[ta]tis eiusdem ecclesię quicquid volueritis sine omni nostra nostrorumque heredum contradictione, pro anime mei fratris et eorum patris et nostrorum mercede. Quidem et spondimus atque promittimus nos qui supra, una cum nostris heredibus, ad partem ęcclesię aut cui dederit predictam petiam vineę, qualiter supra legitur, in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si eidem ecclesię aliquid per quodvis ingenium subtraere quęsierimus, tunc in duplum eandem offersionem ut supra legitur ad partęm ecclesię restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimatione in consimili loco. Et nichil nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus, sed quod a nobis semel factum vel conscriptum est inviolabiliter observare promittimus cum stipulatione subnixa. Hoc actum est in monasterio Sancti Benedicti. Signa +++ manuum suprascriptorum donatorum Anselmi de Litterio, Ottolini, Cavetortę, qui hanc offersionis cartulam fieri rogaverunt ut supra. Hoc actum est otavo die exeunte mense februarii. Signa ++++ manuum Ariprandi de Rufino, Fulchi, Armani de Laisio, Johannisboni Brachio de Ferro, Lanfranci de Gualberga, qui testes rogati sunt. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius hanc offersionis cartulam post traditam scripsi et compievi.

CDP II n. 49, pp. 93-95.