Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 4
source date: [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini Dei nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo secundo, quarto kalendas aprelis, indictione quinta. Henricus, divina favente clemencia sancte Bononiensis ecclesie episcopus. Omnem semper cum Dei adiutorio nostiis subditis inpendere curantes providenciam, ut ab eius nobis traditi clemencia illesi semper conserverntur per omnia in eis itaque omnia committentes iusticia et quod paulatim labitur reperare festinantes et quod minus probe et indecenter constitutum est in melius deducere laborantes. Quia relatum est nobis Albricum de Bulgaro et Tebertum et Ametheo fratrem eius ordinasse et piissime dedisse ecclesie Sancte Marie de Clavica decimum tocius terre eorum de Maxiratula, et Açonem fratrem eorum dedisse predicte ecclesie decimacionem: fructus sue porcionis terre in predicto loco, idcirco in presenti ex parte omnipotentis Dei et nostra statuimus firmiterque decernimus ut predicta ecclesia Sancte Marie et eius rectores deinceps in perpetuum plenisime habeant totum predictum decimum terre et fructus, et insuper concedimus eidem ecclesie decimum fructus terre filiorum Gerardi da Corigio in Varana, secundum quod ipsa ecclesia hucusque habuit et tenuit. Ut nullan litem nullanque controversian huius rei nomine a me vel ab aliquo possessore seu laboratore clerico vel ladico quolibet modo aliquo in tempore prescripta ecclesia vel eius rectores sustineant, set semper quiete et pacifice prescripta omnia habeant teneant, et a laboratoribus competenter exigant. Quicumque vero huius nostri decreti statuta infringere audaci nisi presumserit subeat malediccionem omnipotentis Dei et omnium sanctorum eius et nostram nisi ad condignam satisfaccionem quam primum venire festinaverit. Actum est hoc Bononie, in domo ipsius episcopi, indictione predicta. Prenominatus domnus Henricus episcopus predicta omnia ut supra legitur scribere rogavit. Testis autem huic rei interfuerunt Rodulfus vicecomes et Sigiçus da Ceula et Ricardinus filio suo et Bulgarus da Nonantula et Odricus germani et Albertus de Sancta Iohanne et Raginerius filius Ragimundi Erro. Ego Ugo notarius ecclesie Sancti Petri predicta omnia ut supra legitur scripsi et firmavi.

CDP II n. 50, pp. 95-97.