Mantova, Biblioteca comunale, ms. 448 (D.IV.2), f. 212v, col. A
source date: (1141? - ante 1143) [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

INNocentius episcopus servus servorum Dei dilectis in Christo filiis. G[uillelmo] abbati et monachis Sancti Benedicti supra Padum salutem et apostolicam benedictionem. Venerabilem fratrem nostrum G[ibertum] Feltrensem episcopum et fratres vestros qui cum eo nostro se conspectui presentarunt debita benignitate suscepimus, sed de obitu dilecti fili nostri H[einrici] quondam abbatis vestri per eos cognito affectione debita condolimus. Et quidem ipsius animam que de seculi huius erumnis vocante domino transiit nostris orationibus presequentes, universitatem vestram litteris presentibus exortamur, ut in domino semper ipso auxiliante proficere vitamque monasticam sicut professi estis secundum beati Benedicti regulam sic observare studeatis, ut cum ipso patre vestro mereamini in cęlesti palatio beata immortalitate vestiri. Tu vero, dilecte in Domino fili G[uillelme], abbas ipsius monasterii et fratrum curam tibi commissam cum tanta discretione ac sollicitudine administres ut et religionis fama, quae hucusque in monasterio ipso viguit tuo annuente studio multiplicetur et crescat et idem locus tam temporaliter quam spiritualiter gratum domino incrementum suscipiat. Vos autem fratres sibi tamquam proprio abbati et animarum vestrarum custodi absque ulla refragatione cum omni humilitate et reverentia sic obędire curetis, quatinus de vestre devotionis studio Dominus honoretur, et mater vestra sancta Romana ecclesia de vestris bonis actibus gratuletur.

CDP II n. 50bis, pp. 97-98.