Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 7
source date: [1145 March 26] [Bardolino (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo quinto, in die lune qui est septimo kalendis aprilis, indicione octava. Aeclesiae Sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem, in qua presenti tempore domnus Willielmus abbas, custo et rector esse videtur, et ubi multas bonas res a bonis hominibus delegate sunt. Ego quidem in Dei omnipotentis nomine Isnardus de loco Bufenigo, qui professus sum lege vivere Romana, aufertor et donator ipsius aeclesiae Sancti Benedicti, presens presentibus dixi: quisquis in sanctis et venerabilibus locis de suis aliquid contulerit rebus, iuxta autoris vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam posidebit eternam. Ideoque ego qui supra Isnardus dono et offero predicte aeclesiae, pro remedio animae meae et parentum meorum, id est: in primis medietatem ex pecia una de terra casaliva in Bufenigo, habentern a mane per longum supra totum perticas sex; coheret ei: a meridie via, habet perticas duas; a sera Gandulfus, habet perticas sex; a septemtrione Martinus et Dominicus, habet perticas duas tam ad ipsam medietatem quamque ad reliquas. Secunda pecia ibi prope subtus via; coheret ei: a sera via, habet perticas octo, pedes undecim et dimidium; a mane iura Sanctae Marie de Garda, habet perticas octo, pedes undecim et dimidium; a septemtrione iura Sancti Bassiani, habet perticas tres, pedes tres et dimidium; a meridie Aimericus, habet perticas tres, pedes novem. Alia pecia de terra aratoria ibi prope; coheret ei: a mane Gandulfus, habet perticas octo, pedem unum; a sera iura Sanctae Mariae, perticas duodecim, pedes sex; a meridie via, habet perticas septem, pedes octo et dimidum; a septemtrione Sanctus Bassianus, habet perticas quatuor. Alia pecia ibi in Bufenigo, ubi dicitur Mandolaris; coheret ei: a mane via, habet perticas tres et summisum; a septemtrione Aimericus, habet perticas tres et summisum; a meridie commune, habet perticas quatuor; a sera habet perticas duas, pedes sex. Alia pecia de terra aratoria ibi, ubi dicitur Planus; coheret ei: a meridie Marchoardus, habet perticas decem et novem; a mane via, perticas quattuor et pedes undecim; a septemtrione Adelberius, habet perticas decem et octo, pedes sex; a sera via, habet perticas quattuor, pedes sex. Est autem alia pecia de terra aratoria in campagna de Pesena, ubi dicitur Maranga; coheret ei: a mane iura Sancte Mariae et Sanctae Iuliae, habet pcrticas quadraginta sex; a sera Sancta Maria et Artusius, habet perticas quadragitaa sex; a septemtrione Sancta Iulia, habet perticas quattuor; a meridie ***, habet perticas tres, pedes septem et dimidum. Alia pecia de terra prativa in Taso, locus ubi dicitur Gallianus; coheret ei: a mane iura Sanctae Iulie, habet perticas viginti una pedes sex; a meridie Taso currit, habet perticas quinque; a sera iura Sancti Zenonis, habet perticas decem et novem, pedes duos; a septemtrione iura Sancti Zenonis, habet perticas tres, pedes tres et dimidium. Quas autem suprascriptas pecias de terris in iamdictis locis iuris mei superius dictis, una cum accessionibus et ingressionibus earum, seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter supra legitur, in integrum ab hac die in eadem eclesia Sancti Benedicti dono et offero, et per presentem cartam offersionis ibidem habendum confirmo, faciendum exinde prefatus abbas et sui successores de ipsis rebus suprascriptis, sic de aliis rebus visi sunt facere ipsius aeclesiae, secundum abbatem qualiter melius providerit; et forsitan mihi peccatori proficiat ad salutem et ad gaudium sempiternum; et ut merear audire vocem Domini dicentem: «Venite benedicti Patris mei, percipite regnum quod vobis paratum est ab origine mundi», hanc enim cartam offersionis meae firmam et stabilem omni tempore permaneat inconvulsam et inrevocabilem, atque persistat cum stipulacione subnixa. Actum in claustro Sancte Cristine. Feliciter. Signo + pro manu suprascripti Isnardi, qui hanc cartam offersionis fieri rogavit ut supra. Signo + + pro imposicione mauuum Ravaldi filius domni Ugonis de Bardulino, Muti, Roberti de Lazenso et de Cisiano, Alberti qui Naso dicitur, Pelegrini, Arduini, Iohannis, qui fuerunt huius carte testes. (SN) Ego Gerardus domni ducis Henrici notarius rogatus, qui hanc cartam offersionis subscripsi et post tradita conplevi.

CDP II n. 51, pp. 100-102.

Il notaio e un paio di testimoni (Rambaldo di Ugo da Bardolino e Muzio da Lazise) sono gli stessi di CDP II n. 52, pp. 102-103 (doc5173).

La chiesa di San Bassano, o Bassanio, menzionata nelle confinanze non è identificata.