Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 8
source date: [1145 April 16] [Bardolino (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo quinto, in die lune qui est sesto decimo kalendas madii, indicione octava. Constat me Gerardus presbiter et Ugo fratres, filii quondam Romani de Bardulino, et Bona iugalis, qui professi sumus ex nacione nostra lege vivere Langobardorum, sed secundum ordinem sacerdotum lege vivere Romana, ipso namque iugale meo mihi consenciente et subter confirmante, accepise sicut in presencia testium manifesti sumus, quod accepimus a te domno Martino, misus domni Vuillielmi abbatis Sancti Benedicti, situm inter Padum et Larionem, libras decem novem Veronensis monete, finito precio quas libere inter nos convenimus, nominative pro peciis quattuor de terris aratoreis cum olivis super se habentibus, que iacent in finibus Verone, iudicaria Gardense, in fondo Premanzonis. Prima pecia de terra cum olivis ubi dicitur sub Puzoli; coheret ei: a septemtrione iura Sancti Benedicti, habet per longum perticas quindecim; a sera via, perticas duas; a meridie Hermannus et via, habet perticas tredecim, pedes sex; a mane via, habet perticas tres. Secunda pecia de terra cum olivis ubi dicitur Monticellus; coheret ei: a mane Martinus filius quondam Manfredi, habet perticas sedecim, pedes tres; a sera Sanctus Benedictus, habet perticas sedecim, pedes tres; a meridie Martinus, habet pedes octo; a septemtrione similiter Martinus, perticam unam. Tercia pecia de terra cum olivis ubi dicitur Monticellus; coheret ei: a mane Martinus, habet perticam unam, pedes octo; a meridie Sanctus Benedictus, perticas duas; a septemtrione introitum, habet perticas duas; a sera via, perticas duas. Quarta pecia de terra cum olivis ubi dicitur a Polleclo; coheret ei: a meridie iura Sancte Trinitatis, habet perticas decem, pedes sex; a mane via, habet perticas tres; a septemtrione iura Sanctae Mariae de Cisiano, perticas novem, pedes sex; a sera Allegrus de Premanzo, habet perticas tres, pedes octo, ibique alii sunt coherentes. Quas autem suprascriptas pecias quattuor de terris cum olivis iuris nostri superius dicti, una cum accesionibus et ingressionebus suis, seu cuperioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum, ab hac die in eadem eclesiae Sancti Benedicti, pro suprascripto precio vendimus, tradimus et mancipamus, nulli alii venditis, alienatis nisi prefate aeclesiae Sancti Benedicti; et faciat exinde a presenti die domnus Vuillielmus abbas suisque successoribus, aut cui dederit iure proprietario nomine, quod volueritis sine omni nostra heredumque nostrorum contradicione. Quidem spondimus atque promittimus nos venditores, una cum nostris heredibus, suprascripte aeclesiae Sancti Benedicti, vel cui domnus abbas dederit, suprascriptam vendicionem qualiter supra legitur in integrum ab omni homine desefendere; quod si defendere non potuerimus, aut si predicte aecclesiae pro quovis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut supra legitur suprascriptae aeclesiae restituamus, sicut pro tempore fuerint melioratis aut valuerint sub estimacione in consimilibus locis. Et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus, sed quod a nobis semel factum vel conscriptum est, inviolabiliter observare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum in castro Bardulini. Feliciter. Signo + + pro manibus suprascriptorum Gerardi presbiteri et Ugonis et Bone iugalis, qui hanc cartam vendicionis fieri rogaverunt et suprascriptum precium acceperunt, et eidem coniugi sue consensit ut supra. Signo + + pro imposicione manuum Rambaldi filius domni Ugonis de Bardulino, Muti, Manfredi de Nozone, Armanni filius quondam Morri, Vuiciardi filius Vitalis, Andreae, Pipini, qui fuerunt huius carte testes. (SN) Ego Gerardus domni ducis Henrici notarius, qui hanc cartam vendicionis subscripsi et complevi.

CDP II n. 52, pp. 102-103.

Il notaio e un paio di testimoni (Rambaldo di Ugo da Bardolino e Muzio da Lazise) sono gli stessi di CDP II n. 51, pp. 100-102 (doc5172).

La Sancta Trinitas menzionata nelle confinanze potrebbe essere l’abbazia vallombrosana della Santissima Trinità in Monte Oliveto a Verona, la cui edificazione iniziò nel 1073 e che venne consacrata nel 1117.