Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 9
source date: [1145 May 5] [Viterbo] [XII ex]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Eugenius episcopus servus servorum Dei, dilectis filiis Guilielmo abbati monasterii Sancti Benedicti super Padum eiusque fratribus tam presentibus quam futuris regularem vitam professis in perpetuum*. Cor nostrum pia divinitatis inspiracione conpungitur loca quondam in ecclesiasticæ religionis observantia instituta in melius reformare, et eorum destitutioni pro debito nostri officii subvenire. Hac siquidem intencione, hoc desiderio fideles quoque ad honorem Dei ecclesias construunt eisque possessiones et predia largiuntur, ut videlicet religiose persone inibi statuantur que ad divine maiestati humiliter ac devote deserviant, quarum orationibus ad Deum fusis tam fundatores quam etiam predecessores et posteri a peccatorum vinculis absoluti, pro temporalibus beneficiis eterna premia consequantur que mereantur. Quo nimirum intuitu recolende memorie illustris mulier Comitissa Mathildis ecclesiam beati Cesarii in Mutinensi pago beato Petro oblatam, suis bonis possessionibusque ditavit, libris, vasis, et aliis ornamentis ecclesiasticis, plurimum honestavit, et ut fratres qui secundum beati Augustini regulam omnipotentis Dei vacarent obsequiis, in eodem loco ponerentur effecit. Unde factum est ut mundo in maligno posito, et in deterius assidue declinante, quod illa pro bono religionis et anime sue remedio Deo et beato Petro obtulerat, a pravis hominibus sit occupatum atque distractum. Et ubi prius religio et honestas cum rerum temporalium ubertate vigebant, nunc peccatis exigentibus vix saltem vestigia bonorum spintualium ab insolenciam pravorum hominum valeant apparere. Cuius rei gratia cum fratribus nostris sepius meditante, ut tam plum prefate mulieris propositum non frustretur, sed potius optatum anime remedium consequatur, tibi, dilecte in Domino fili, Guillelme abbas, et successoribus tuis eandem ecclesiam cum suis pertinenciis duximus concedendam. Ut videlicet per tuam tuorumque successorum industriam, secundum beati Benedicti regulam, religiosorum fratrum conventus in eodem loco ponatur, et iuxta facultatem ipsius ecclesie eorundem numerus statuatur. Decernimus ergo ut nulli hominum liceat super hac nostra constitucione vos temere perturbare, nec prefatam ecclesiam perturbar quamdiu religio ibidem domino cooperante duraverit, a vestra dispositione seu correctione subtraere. Sed tam ipsa quam bona ad eam pertinencia sub vestro magisterio et libera ordinatione consistant. Salva nimirum beati Petri proprietate atque dominio, et nostra nostrorumque successorurn debita reverentia. Ad indicium autem quod eadem ecclesia apostolice sedis iuris existat, tres bizantos nobis nostrisque successoribus annis singulis persolvetis. Si quis autem adversus hanc nostram constitucionem temerario ausu venire temptaverit, indignationem beatorum apostolorum Petri et Pauli incurrat. Observantibus autem sit pax domini nostri Jesu Christi. Quatenus et hic fructum bone actionis percipiant et apud districtum iudicem premia eterne pacis invenient. Amen. R. Ego Eugenius catholice ecclesie episcopus SS. Bene Valetee. + Ego Conradus episcopus SS. + Ego Theodewinus Sancte Rufine episcopus SS. + Ego Gregorius presbiter cardinalis tituli Calixti SS. + Ego Guido presbiter cardinalis tituli Sancti Grisogoni SS. + Ego Thomas presbiter cardinalis tituli Sancte Vestine SS. + Ego Guido presbiter cardinalis tituli Sancii Laurenci in Damaso SS. + Ego Manfredus presbiter cardinalis tituli Sancte Savine SS. + Ego Ubaldus presbiter cardinalis tituli Sancti Marcelli SS. + Ego Villanus presbiter cardinalis tituli Sancti Stefani in Celleo monte SS. + Ego Gregorius diaconus cardinalis Sancti Sergi et Bachi SS. + Ego Oddo diaconus cardinalis Sancti Georgi ad velum aureum SS. + Ego Guido diaconus cardinalis Sancti Cosme et Damiani SS. + Ego Octavianus diaconus cardinalis Sancti Nicholai in carcere tulliano SS. + Ego Petrus diaconus cardinalis Sancte Marie in Porticu SS. + Ego Iohannes diaconus cardinalis Sancti Adriani SS. + Ego Iacintus diaconus cardinalis Sancte Marie in Cosmydin SS. + Ego Iohannes diaconus cardinalis Sancte Marie Nove SS. + Ego Petrus diaconus cardinalis Sancte Marie in via lata SS. + Ego Cinthius diaconus cardinalis Sancte Romane Ecclesie SS. + Ego Jordianus diaconus cardinalis Sancte Romane Ecclesie SS. Datum Biterbi per manum Roberti sancte Romane ecclesie presbiteri cardinalis et cancellarii. III nonis Mai, Indictione VIII. Incarnationis dominice anno M. C. XL.V. Pontificatus vero Domni Eugenii III anno primo. Ego Ugo abbas Sancti Zenonis de Verona ad hanc cartam cum autentico privilegio scriptum per manum Roberti presbiteri cardinalis at cancellarii Sancte Romane Ecclesie audiendam interfui et SS. Ego Tomas iudex, cum autenticum privilegium legeretur aderam, ideoque subscripsi. Ego Simeon abbas Sancti Petri de Calavena, cum hoc privilegium legeretur aderam, ideoque me teste subscripsi. Ego frater Iohannes presbiter et monachus, cum privilegium legeretur interfui et subscripsi. Ego frater Jacob presbiter et monachus, cum hec cum authentico privilegio legeretur aderam, ideoque subscripsi. Ego Bononiensis cum haec cum autentico privilegio legeretur aderam, ideoque subscripsi. Ego Zacharias imperatoris Federici auctoritate notarius hunc novum privilegium secundum quod vidi in autentico scripto per manum Roberti, Sancte Romane Ecclesie presbiteri cardinalis et cancellarii, ita exemplavi et subscripsi et sigillo erat inpresa domini Eugenii apostolici.

CDP II n. 53, pp. 104-106.