Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 10
source date: [1145 May] [Campese (Bassano del Grappa; Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) Anno Domini millesimo CXLV, die mensis madii. Vobis Iohannii priori monasterii Sancte Crucis, in eundem monasterio Sancte Crucis, ego quidemn Aimus de Wiperto de loco Margnano offero, in suprascriptam ecclcsiam, clausuram unam cum vinea super se habentem et partim vacua posita in comitatu Trivisiensi, pertinenti Margnani; ab uno latere Rodulfinus, ab alio vie percurit. Quam autem suprascriptam clausuram cum vinea superdictam, una cum accessionibus et ingressionibus seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum, in suprascriptum monasterium ecclesie Sancte Crucis offero, dono, cedo, trado, confero per presentern car(tulam) offersionis in suprascriptum monasterium ad abendum confirmo, faciendum exinde pars suprascripti monasterii quicquid voluerint sine contradictione suprascripti Aimonis vel eius heredum. Equidem spondeo atque promitto ego qui supra Aimus, una cum meis heredibus suprascripto priori et suprascripto monasterio suisque successoribus ab omni homine defensare seu warentare; quod si defensare non potuerimus vel si vobis exinde quovis ingenio subtrahere quesierimus, tunc in duplum suprascriptam offersionenm et dacionem vobis restituamus, sicut pro tempore fuerit meli[o]rata aut valuerit sub estimatione in consimili loco. Actum in Camposion ad suprascriptum monasterium. Signum manuum + + + Aimo, hanc cartulam offersionis fieri rogavit. Signum testium + + Iohannes de Aimo, Artvichus de Margnano, Aldegerius Aimonis frater, Arduinus, Ezili, Iohannes Cagarabia, Iohannes de Masnada rogati testes interfuerunt. (SN) Ego Arnaldus iudex sacri palacii notarius et causidicus interfui et scripsi.

CDP II n. 54, pp. 106-107.