Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. 1, n. 15
source date: [1146 May 22] [Nürnberg (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*In nomine sancte et individue trinitatis. Cunradus divina favente clementia Romanorum rex secundus.* Qui ad sortem Marię concedendo contemplativę vitę tranquillitatem eligunt, activo[rum obsequio tanquam] sedula adrninistratione Marthę in temporalibus sustentari et adiuvari debent. Ea propter omnium tam futurorum quam presentium noverit industria, qualiter nos ob regni [nost]ri firmam stabilitatem et anime nostre dilecteque coniugis nostre Gerdrudis regine perpetuam salutem beato Benedicto super Padum et fratribus in monasterio eius deo servientibus octo mansos in villa que dicitur Lectus Paludanus sitos una cum tribus agris cellulę Gunzagię adiacentibus donavimus et per presentis privilegii auctoritatem lege in perpetuum valitura eis confirmavimus edicto regali statuentes, ne aliquis successorum nostrorum regum seu imperatorum aut alia quęlibet persona magna sive parva hanc nostram donationem infringat, sed predicti monasterii abbas et fratres ibidem deo servientes omni futuro in posterum tempore prefatos mansos una cum agris libera et quieta possessione optineant. Si quis autem, quod absit, huius nostre donationis statutum infringere temptaverit, centum libras auri purissimi componat, quarum partem dimidiam camerę nostrę, reliquam vero prefato monasterio persolvat. Et ut hec verius credantur et omni deinceps tempore inviolata serventur, hanc inde cartam scribi et sigilli nostri inpressione insigniri iussimus nanuque propria corroborantes idoneos testes subter notari fecimus. Quorum nomina hec sunt: Egilbertus Babenbergensis episcopus. Ra[bbot]o abbas de Halsbrunnen. Eberhardus prepositus Babenbergensis. Marchio Gebehardus. Godefridus castellanus de Nurenberc. Walhterus de Lobe[nhusen. Manegoldus de We]rda. Godefridus de Luda. Eberhardus de Hohenstein. *Signum domini Cunradi Romanorum regis secundi* M. *Ego Arnoldus cancellarius vice Heinrici Mogontini archiepiscopi et archicancella[rii regogno]vi.* Data undecimo kal. iunii indictione VIIII, anno dominice incarnationis MCXLVI. Regnante Cuonrado Romanorum rege secundo, anno regni eius VIIII, actum Nuorenberch; in Christo feliciter amen. (S).

CDP II n. 55, pp. 107-108; MGH DD Ko III n. 150, pp. 274.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_iii/index.htm#page/274/mode/1up.