Mantova, Archivio storico diocesano, Archivio di S. Andrea, Pergamene, b. IX, n. 28
source date: [1146 September 20] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo XLVIto, indictione nona, XI die exeunte mense setepbris. Monasterio Sancti Benedicti sito supra Padum larionis, in quo domnus abbas Guilielmus et domnus Rodulfus prior preesse videntur. Nos iugales Bibensvinum et Roza, habitatores in civitate Mantue, qui Romana lege vivere professi sumus, offertores et donatores iamdicti monasterii presentes presentibus diximus: quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis aliquid ex suis contulerit rebus, iuxta auctoris voce[m], in hoc seculo centuplum acipiet et, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque nos qui supra iugales donamus et offerrimus in predicto mona[ste]rio, a presenti die, ad suam proprietatem ad habendum, pro anime nostre nostrorumque parentum mercede, id est omnes res nostras mobiles et immobiles [iuri]s nostrorum, quas in episcopatu Mantuano habemus, excepto uno iugero terre quod volumus esse Sancti Petri pro anima nostra. Prima petia terre est [ ... ] [p]arte nemoris et est per mensuram iustam: de uno latere a via perticas septuaginta et tres et mediam, de uno capite a monte perticas L et duas [ ... ], [de a]lio latere perticas optuaginta et duas et mediam, de alio capite perticas LXIIII et mediam; coheret ei:: a mane Albertus Azonis Enrici, a meridie [ ... ] nemoris ipsius Bibentisvini, quam eidem monasterio dedit, a sera via publica, a monte Bosus de Pigognaga. Secunda petia de terra cum vinea, que iacet in Credarium: de uno latere a mane perticas XXVI et pedes VIII, de uno capite a monte perticas novem et pedes duos, de allio latere pcrticas XXX et mediam, de alio capite perticas VII et pedes II; a monte iuris Sancti Rufini; et alia petia: a monte Bonussenior et Balduinus de Verona et Otto de Urcio, a sera et meridie alia petia vinee. Tertia petia ibi se tenente, cum rasulis: de uno latere a monte perticas XVI, de uno capite a sero perticas XII, de alio latere perticas XV, de allo capite perticas octo et pedes II; a mane et meridie Regiola, a sero filii Rainerii de Burbascio, a monte predicta petia vinee et iuris Sancti Rufini. Quarta petia vinee ibi se tenente: a meridie perticas novem, de uno latere a via perticas XII et pedes X, de alio capite perticas octo et pedes novem, de alio latere perticas XVI et mediam; a mane via, a monte Otto de Urcio et Bonussenior, a meridie iuris Sancti Rufini, a sero predicta petia vinee. Quinta petia de terra cum casamento, in civitate Mantue, supra lacum: de uno capite perticam unam, de alio capite perticam unam, de uno latere perticas usque ad lacum, de alio latere perticas usque [ad] lacum; a mane lacus, a meridie Sigizo de Rodulfo de Polo, a sero via, a monte ***. Sexta petia case cum muro, ibi prope: [de] uno capite pedes VII, de alio capite pedes VII similiter, de uno latere perticas II et pedes V, de alio latere perticas II et pedes V; a mane [vi]a et murus civitatis, a meridie iuris Sancti Petri de Burbascio, a sero iuris Sancti Petri de Mantua, a monte filii Gandulfi de Ingo. [Q]uas autem suprascriptas petias vinearum, terrarum et casarum omniumque nostrarum rerum mobilium et immobilium iuris nostrorum, superius dicti, una cum acessionibus et ingressibus earum seu cum superioribus et inferioribus earum, qualiter supra legitur, in integrum, ab hac die in eodem monasterio damus et offerimus et per presentem cartam donationis et offersionis ibidem abendum confirmamus, faciendum exinde ipse domnus abbas et prior suorumque sucessores, ad utilitatem ipsius monasterii, quidquid voluerint sine omni nostra heredumque nostrorum contradictione. Quidem et spondimus atque promittimus nos qui supra iugales, una cum nostris heredibus, ad partem monasterii aut cui dederit, predictas petias terre et vinearum et casarum, qualiter supra legitur in integrum, ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem et donationem, ut supra legitur, ad partem monasterii restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerint sub extimatione in consimilibus locis. Et nichil nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus, sed quod a nobis semel factum vel conscriptum est inviolabiliter observare promitimus cum stipulatione subnixa. Hanc enim donationis et offersionis cartam Albertus notarius tradidit et eum scribere rogavimus, in qua hic subter confirmans testibusque obtulit ad roborandum. Actum est hoc in domo predicti Bibentisvinim. Interfuerunt ibi domnus Adam prior Sancti Martini, presbiteri Rigizonis, presbiteri Raimundi. Signa ++ manuum suprascriptorum iugalium Bibentisvini et Roze, qui hanc donationis et offersionis cartam fieri rogaverunt ut supra pro anime suorum mercede. Signa+++++++ manuum Alberti de Obizo de Constantino, Siginfredi de Sancta Agathe, Guidonis de Turre, Rodulfus de pre Daniele, Sigizo de Rodulfo de Polo, Ugizonii de Talaventis, Bonecose de Pulego, qui rogati sunt testes. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius sacri palatii rogatus banc donationis et offersionis cartam post traditam scripsi.

CDP II n. 56, pp. 109-111.