Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 11
source date: [1146 December 9] [Costa di Rovigo (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Dei nomine. Anno domini nostri Iesu Christi natalis millesimo centesimo XLVI, tempore Eugenii pape et Chouradi regis, die mensis decenbris nono, indictione VIIII. In loco qui dicitur Costa, iuxta flumen Adticis. Controversia fuit inter Paulum, abbatem Sancte Marie de Ponposia, et Madebelatum, priorem monasterii Sancti Cipriani de Venecia, cella Sancti Benedicti in Lairone, et fuit in audientia, datis pignoribus, iudicum Iohannis iudicis de Vado et Adegerii de Sancta Cruce, precepto domini Guidonis cardinalis ecclesie Romane. Petebat enim predictus abbas adversus predictum priorem totam scilicet possessionem predicte Coste quam predictum monasterium Sancti Cipriani tenebat, et testes predictus abbas producebat. E contra prior prenominatus respondebat per se et per suos auctores, filios quondam marchionis Fulconis, per longiora tempora quiete possedisse et quamplures testes ex his in placito proferebat. Hinc inde quampluribus dictis rationibus, lis taliter finem accepit, quod prescripti iudices, qui pignora habebant, et per rationem et per convenientiam voluntate et consensu utriusque partis iusserint ut predictus prior daret XVcim libras denariorum Veronensium supradicto abbati, et abbas cum advocato suo Saliinguerra fecit finem perpetualiter prescripto priori suisque successoribus de tota illa possessione qua dicitur Costa, sicuti continetur in cartula Sancti Cipriani, infra hec latera: unum latus fiumen Attisscis, salium latu fossa que dicitur Gaibo, uno caput Policinus, de subto Rametelli, alio capite Albarus de Publicano. Preter lacum unum, quem debent piscare homines ville Martiane per abbatem tantum et homines predicte Coste, iure Sancti Cipriani tantum et non alii communiter. Et hoc totum firmatum est per abbatem, sub pena centum librarum denariorum Verone. Ad hec fuerunt testes presentes: Bonifatius et Albertus germani marchiones, predictus Saliinguerra, Albertus filius quondam Maltraversi comitis, Alferus, Bernardus, Rodulfus, Gerardus advocati Ferarienses, Henricus de Urbana, Iohannes de Monte Silice advocati, Aço de Policina, Peregrinus de Ramedello, Beriçus de Nithiche, Albericus Musa de Bove, Caucus quondam Agnelli et alii quam plures. Et ego Angelbertus Ferariensis notarius predicta supradictorum iudicum scripsi hec omnia pro memoria retinenda.

CDP II n. 57, pp. 111-112.

Il cardiale menzionato nel documento potrebbe forse essere quello di San Pudenziana (people/3798).