Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 12
source date: [1146] [Pedaula]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(M) In nomine Dei eterni. Anno eius incarnationis millesimo centesimo XLVI, XIIII kalendas [...], indicione nona. Monasterio Sancti Benedicti et ecclesie Crucis Christi et eius piissime genitricis de Camposion. Nos Guarnerius et Ugofalcus filii quondam Dismasa[...], qui lege Allemannorum vivere videmur, offertores et donatores suprascipte ecclesie [diximus]: quisquis in sanctis ac venerabilibus locis aliquid ex suis contulerit rebus, in hoc seculo ce[n]tuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque nos qui supra germani pro remedio animarum parentum nostrorum, offerimus et donamus suprascripto monasterio tres mansos iuris nostre proprietatis, quos. habere visi sumus in comit[a]tu Vicentino, duos in Sclavune, unus rectus per Andreas, alius per ****, tercius in Friula, rectus per ***. Quam autem offersionem iuris nostri superius dictam ad hac die nos qui supra germani, pro remedio animarum nostrarum et parentum nostrorum, ut diximus, suprascriptos mansos prefato monasterio Sancti Benedicti et ecclesie de Camposion offerimus suprascriptos mansos, et per presentem cartulam iure proprietario habendos confirmamus cum omnibus, suis. pertinencis e servitutibus secundum quod ad suprascriptos mansos pertinere videtur in [integrum]. Quoniam etiam spondemus et pronittimus nos qui supra germani, una cum nostris heredibus, prefato monasteri[o] et sue ecclesie de Camposion suprascriptam offersionem, ut supra legitur, ab omni homine defensare et guarentare: quod si defendere et guarentare non potuerimus aut si aliquid ex[inde] subtrahere quesierimus tunc in duplum suprascriptam offersionem suprascripte ecclesie restituamus, ita ut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimatione in consimilibus locis. Actum in Pedaula. Feliciter. Rogati sunt testes: Gravus frater Heinrici, Ameiricus de Casten[...], Arnosto, Heinricus de Zaco. Ego Heinricus notarius rogatus scripsi.

CDP II n. 58, pp. 112-113.

Il luogo il cui è rogata la donazione, "Pedaula", non è identificato, ma è presumibile che si trovasse nei dintorni di Bassano del Grappa.