Bullarium Sacri Ordini Cluniacensis, Lugduni, 1680, p. 61
source date: [1148 February 15] [Sarranium]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

EUGENIUS episcopus, servus servorum Dei, dilectis filiis Willelmo, abbati Sancti Benedicti, ejusque fratribus, salutem et apostolicam benedictionem. Dilecti filii nostri Petri abbatis Cluniacensis et fratrum suorum saepius suscepta querimonia, quod ea quae in monasterio Sancti Benedicti per praedecessores nostros, tam in electione abbatis quam in aliis, eis concessa et in scriptis eorum firmata sunt, ipsis subtraxeritis, et contra tenorem privilegium sedis apostolicae abbatem elegeritis, utramque partem ante nostram praesentiam evocavimus, rationes vero et allegationes hinc inde diligenter audivimus, et scripta studiose consideravimus; et cum fratribus nostris super ea diu consuluimus: ex quibus cognovimus quod Beati Benedicti monasterio Cluniacensis Ecclesiae sollicitudo, divina favente clementia, et in ternporalibus et in spiritualibus magnum contulit incrernentum. Ideoque eidem Cluniacensi Ecclesiae privilegia illibata servare volentes, praecipimus ut tu, Willelme abbas, usque ad primum festum beatorum apostolorum Petri et Pauli, cum honestis et discretis personis de fratribus tuis, sicut a praedecessoribus nostris felicis memoriae Innocentio et Lucio praeceptum est, Cluniacense monasterium visites, atque dilecto filio nostro Petro abbati honorem et reverentiam humiliter exhibeas. Quod si infirmitate gravatus per te id adimplere non poteris, per meliores personas ipsius monasterii idipsum adimpleas. Defuncto vero ejusdem loci abbate, fratres Sancti Benedicti Cluniacensem abbatem adeant, et abbatis sui obitum ei annuntient, atque de abbate de sua, si idoneus repertus fuerit, vel de Cluniacensi congregatione sibi eligendo auctoritatem, praeceptum, consilium, et assensum ipsius abbatis debita humilitate sibi expostulent; quo facto abbatem sibi regulariter eligant: electus autem Cluniacensi abbati repraesentatur, et obedientiam ei promittat. Cum autem Cluniacensis abbas per se, vel per vicariurn suum ad praefatum Beati Benedicti monasterium venire voluerit, reverenter a vobis suscipiatur atque tractetur; et ad observantiam religionis studiose intendat, et quae apud eos corrigenda invenerit, libere et regulariter corrigat. Datum apud Sarranium XV Kal. Martii.

CDP II n. 58bis, pp. 114-115.

Cantarella 1998.