Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 13
source date: [1148 March 10] [Verona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Dei eterni. Anni ab incarnacione domini nostri Iesu Chisti millesimo CXLVIII, in die mercurii qui fuit decimus intrante mense marcii, indicione undecima. Brunichus testar de civitate Verona investivit domnum Andream ad proprium, ad proprietatem ecclesie Sancti Zilii, nominative de petia una de terra aratoria iuris sui, que iacet in fundo Gebiti, ubi dicitur Pradelle. Habet per longum de uno latere perticas viginti et octo, de alio latere perticas decem et octo et pedes sex, de uno capite perticas quattuordecim, de alio capite perticas novem et pedem unum; et non longe ad eo capite perticas quattuordecim et pedes septem; de uno latere iura Sancti Petri iacet, de alio latere Grauso habet, de ambobus capitibuus via percurens. Insuper pro anime sue suorumque parentum remedio, filiis suis adstantibus et consentientibus, obligavit se et suos heredes adversus suprascriptum donnum Andream suisque successoribus suprascriptam terram sicut supra legitur in integrum ab omni homine deffensare, sub pena dupli qualis res fuerit in consimili loco. Actum in Verona. Signum + manus suprascripti Brunichi, qui hanc cartulam offercionis fieri rogavit ad partem suprascripte ecclesie. Signum + testium Benefactus, Engelerius, Gandulfus pistor. + Ego Iohannes notarius, qui Baraterius vocor, rogatus hanc cartulam scripsi.

CDP II n. 59, pp. 115-116.

La chiesa dedicata a san Pietro menzionata nelle confinaze è verosimilmente la pieve di Zevio.