Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 14
source date: [1148 September 6] [Brescia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Eugenius episcopus servus servorum dei dilecto filio Guilielmo abbati monasterii Sancti Benedicti quod super Padum situm est eiusque successoribus regulaliter substituendis in perpetuum.* Religiosis desideriis dignum est facilem prebere consensum ut fidelis devotio celerem sortiatur effectum. Ea propter tuis dilecte in domino fili precibus inclinati, predecessoris nostri felicis memorie papae INNOCENTII vestigia subsequentes, duo monasteria, quę beati Petri iuris existuunt et in Paduano episcopatu sita sunt, tibi tuisque successoribus ad meliorationem et relionis reformationem ex apostolice sedis beneignitate committimus, videlice Sanctę Marię de Pratalia pro quo quatuor aureos, et Sanctę Crucis de Campo Syon, pro quo duo aureos quotannis nobis nostrisque successoribus persolvetis. Monasterium quoque Sanctoruum Firmi et Rustici de Lunigo situ, in Vicentino episcopatu vobis cum omnibus suis pertinentiis committimus. Decimas quoque fructuum laborum vestrorum quos propriis excolitis sumptibus, quietas vobis et illibatas manere concedimus, nec vos super hoc aut ab episcopis aut ab eorum ministris inquietari permittimus. Ad inditium autem quod prefatum monasterium Sanctorum Firmi et Rustici beati Petri iuris existat, duos aureos quotannis nobis nostrisque successoribus persolvetis. Si quis igitur huius nostrę confirmationis et commissionis paginam scicns, contra eam temere venire temptaverit secundo tertiore commonitus nisi satisfactione congrua emendaverit, reum se divino iudicio existere de perpetrata iniquitate cognoscat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem hęc observantibus sit pax domini nostri Ihesu Christi et hic fructum bonę actionis percipiant et apud districtum iudicem premia eternę pacis. Amen. Amen. Amen. (R) Ego Eugenius catholicę Ecclcsie episcopus subscripsi (BN) + Ego Oddo diaconus cardinalis sancti Georgii ad velum aureum subscripsi. + Ego Hubaldus presbiter cardinalis tituli Sancte Praxedis subscripsi. + Ego Hubaldus presbiter cardinalis tituli S. Iohannis et Pauli subscripsi. + Ego Iohannes diaconus cardinalis Sancte Marie Nove subscripsi. + Ego Guido diaconus cardinalis sancte Marie in porticu subscripsi. + Ego Aribertus presbiter cardinalis tituli sancte Anastasie subscripsi. + Ego Iacintus diaconus cardinalis sancte Marie in cosmydyn subscripsi. + Ego Iulius presbiter cardinalis tituli Sancti Marcelli subscripsi. Datum Brixię per manum Guidonis sancte romane ecclesie diaconus cardinalis et cancellarius, VIII idus septembris. Indictione XI. Incarnationis dominicę anno M.C.xlvlij. Pontificatus vero domnj EUGENII PAPAE iij anno iiij.

CDP II n. 60, pp. 116-117.