Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 16
source date: [1147 November 27] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) *In nomine domini Dei eterni.* Anno a nativitate domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo nono, die dominico qui fuit quartus exeunte mense novembris, indictione XII. Hospitali ad honorem Dei et pauperum sustentacionem noviter constructo, in clausura Oltikerii, foris burgo civitatis Mantue, iuxta paludem et stratam Aquęducis. Nos Boso de Advocatis et Comitissa iugales, habitatores in burga suprascriptę civitatis, qui professi sumus Longobardorum vivere lege, amici et donatores ac offertores eiusdem hospitalis, presentes presentibus diximus, quapropter donamus et proprietario nomine ei ad habendum statuimus, pro animarum nostrarurn et parentum nostrorum mercede, hoc est petiam unam de terra cum vitibus, iuris nostri, quam nos habere et possidere visi sumus, quę iacet supra ripam Mintii, locus ibi dicitur Cese; quę habet per longum, de uno latere a mane X perticas, de alio latere a sero VII perticas lata, de uno capite a meridie VI perticas et X pedes, de alio capite a montibus VII perticas. Coheret ei: a mane filius Ardradi de li Stivere et Herbę Crassę, a montibus Osbertus pelitiarius, a sera Rodulfus de pre Daniele, a meridie Mariscotus. Quam autem suprascriptam petiam de terra cum vitibus, iuris nostri supradicti, una cum accessione et ingresso, seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum, ab hac die eidem hospitali ad honorem Dei et pauperum sustentacionem, ut diximus, donamus, cedimus et conferimus, et per presentem cartulam donacionis sive offersionis eidem habendum confirmamus, fatiendum exinde procuratores, qui ibi nunc sunt et in antea fuerint, quicquid oportunum previderint ad honorem Dei et ipsius hospitalis et pauperum sustentacionem, sine omni nostra heredumque nostrorum contradicione. Quidem et spondimus atque promittimus nos qui supra iugales, una cum nostris heredibus, eidem hospitali et pauperum congregationi suprascriptam donacionem sive offersionem ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si ab eodem hospitali exinde aliquid subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem donacionem sive offersionem eidem hospitali restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub exstimacione in consimili loco. Hanc enim cartulam donacionis; sive offersionis Alberto Inmolensi, imperatoris notario, tradidi et scribere rogavimus, in qua hic subter confirmans testibusque obtulit ad roborandum. Factum est hoc infra ipsum hospitale. Feliciter. Signo ++ pro manibus Bosonis et Comitissę iugales, qui hanc donacionis cartulam fieri rogaverunt. Signo + pro manibus Ugitionis qui patri suo consensit. Signa +++++++++++++ manus Otikerii de Advocatis, Iohannisbelli frater Arnoldi pelitiarii, Martini Bussi, Cesarei pelitiarii, Stantialis, Litoldi caligarii, Gafari filius Petri Iudei, Forzani filius Tarini, Homodei de Girardo sellario, Wastafangi de Martino de Tifredo, Airoldi tubatoris,qui omnes rogati sunt testes. (SN) Ego Albertus Inmolensis imperatoris notarius hanc cartulam rogatus scripsi et post traditam complevi ac dedi.

CDP II n. 61, pp. 117-119.

L'ospedale destinatario della donazione è probabilmente quello fondato da Matilde. Poichè il documento in questione lo definisce "noviter constructo", l'identificazione non è certa. L'ipotesi più verosimile, tuttavia, è che si tratti di una riedificazione della struttura matildica. Per quanto riguarda il donatore Boso, si tratta di un membro della potente famiglia mantovana degli Avvocati, il cui nome deriverebbe dall'ufficio dell'avvocazia svolto per il monastero di Sant'Andrea (vd. Torelli 1952, scheda n. 2). L'Hughicio ricordato nella notitia testium era figlio di Boso. La località in cui erano ubicati i beni donati non è identificata, ma l'editrice del documento ricorda che Boso Avvocati possedeva terre a Carzedole (oggi Villa Garibaldi), nell'antica curtis di Barbasso.