Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 16
source date: [1150 Juny 2] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Die veneris qui fuit secundo die intrante mense iunii. Qualiter bonorum virorum presentia nomina quorum hic inferius scripta inventur. De lite et altercatione terrę de Carezetulo, quę olim fuit Alberti Casalealti et monasterio Sancti Benedicti dedit, et de quadam parte terrę Albertus Azonis Henrici litem movebat et faciebat monasterio Sancti Benedicti. Sic diffinita est, quod ipse Albertus Azonis Henrici finem et transactionem fecit in manibus domni Rodulfi, prioris Sancti Benedicti, presente domno Adamo, priore Sancti Martini, et domno Rainaldo, de supradicta parte terrę unde litem monasterio Sancti Benedicti faciebat, et XX solidos Mediolanenses inde accepit et habuit. Sic vero finis et transactio facta est, quod nec per se, nec per suos heredes, nec per aliquam submissam personam molestare debet predictum monasterium de predicta terra. Si molestaverit et finem firmum omni tempore et transactionem non tenuerit, quod componere et dare debet nomine penę XX libras Lucenses; soluta vero pena, taciti et contempti omni tempore permanere debet. Hoc actum est in ecclesia Sancti Petri, ante altare Sancti Marci. In millesimo centesimo quinquagesimo, indictione tertiadecima. Isti homines ibi interfuerunt: Siginfredus de Sancta Agathę, Albertus de Obizo, Arnaldus de Bernardo Scazo, qui rogati sunt testes. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius sacri palatii his interfui et rogatus hoc breve scripsi.

CDP II n. 62, pp. 119-120.