Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 20
source date: [1150 Juny 17-30] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Exemplum* (SN) In Dei summi viventis nomine. Amen. Breve memorie qualiter iuxta ecclesiam et monasterium Sancti Pontiani, quod est situm iuxta muros Lucane civitatis et prope pratum quod dicitur Marchionis, bonorum hominum presentia quorum nomina inferius leguntur. Henricus, Dei gratia abbas suprascripte ecclesie et monasterii Sancti Pontiani, et Ubaldinus quondam Uberti Calvi et Guidoctus et Bernardinus germani quondam Guidi, advocati suprascripti monasterii, ad invicem inter se litigantes de officio advocationis, dederurut inter se investitionem et se suosque successores et heredes obligaverunt, sub pena consulum et treguanorum qui nunc sunt vel per tempora erunt, et sub pena quattuorcentum solidorum Lucensium denariorum, stare laudamento quod dixerint Ildebrandus Galleta quondam Gerardi, Malpilius quondam Ubaldi, Salomon quondam item Salomonis et Lodoicus quondam Thabolini super predictam litem. Lis autem erat uiusmodi: predictus abbas dicebat quod prenominatus Ubaldinus vel Guidoctus debebat sibi facere sacramentum fidelitatis pro suprascripta advocatione, quod illi penitus negabant, et asserebant quod a suprascripto monasterio soliti erant habere multa exenia, idest amrniscere, et pro oficio suprascripte advocationis multa servitia. Unde prefati Ildebrandus Galleta, Malpilius, Salomon et Lodoicum, auditis rationibus et allegationibus, taliter laudaverunt: quatenus suprascriptus abbas de hinc ad proximiorem diem mercurii eligat a quo velit sibi sacramentum fidelitatis fieri, utrum ab Ubaldo an Guidocto, et qui electus fuerit sacrarnentum fidelitatis faciat, et pro predicto sacramento habeat omni anno a suprascripto monasterio solidos quinque Lucensium denariorum et in pasca nativitatis unum ossum de porco et in pasca resurrectionis unum angllum. Illo autem mortuo qui predictam fidelitatem fecerit, prefatus abbas vel sul successores iterum eligcre possint a quo velit sibi predictum sacramentum fieri, utrum ab altero qui supra fuerit, an ab eius filio vel fratre vel nepote, et ille qui electus fuerit fidelitatis sacramentum faciat et consequatur a prefato monasterio annuos quinque solidos et os porci et angnum, ut dictum est, predictis omnibus aliis servitiis et amiscere pro officio advocationis, ut ipsi asserebant, abitis, de hinc in antea penitus evacuatis idest ablatis. Hec acta sunt presentia Henrigi iudicis, Rolandi et Guidi causidicorum, Gerardini quondam Iohannis monaci, Zabulini quondam Rubertini , Allexandri quondam Rustici, Gerardini quondam ***, Cervellati quondam Uberti et Lamberti quondam Curradi. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi Dei eterni millesimo centesimo quinquagesimo, quintodecirno kalendas iulii, inditione tertiadecima. Suprascripti omnes ibi fuerunt. (SN) Ranerius notarius donni imperatoris ex mandato predicti Ildebrandi Gallete, Malpilii, Salomonis et Lodoighi hoc breve scripsi et ibi fui. Postea vero suprascriptus abbas, iamdicte ecclesie et monastcrii Sancti Pontiani, elegit suprascriptum Guidoctum quondam Guidi, advocatum suprascripti monasterii, et eum investivit de feodo, et suprascriptus Guidoctus iuravit fidelitatem suprascripto monasterio et prefato abbati, et Ildebrandus Galleta quondam Gerardi, Lodoicus quondam Zabolini, Salomon quondam item Salomonis, et Malpilius quondam Ubaldi, laudatores prefate fidelitatis, laudavernnt et firmaverunt ut quinque solidos, quos per singulos annos predictus advocatus debet habere, pro eorum laudamento laudaverunt ut suprascriptus advocatus habeat a suprascripto abate vel monasterio in festivitate sanctorum Petri et Pauli. Predictus vero advocatus per laudamentum suprascriptorum laudatorum de placitis rusticorum suprascripti monasterii et de ordinatione castaldionum potest habere usque ad vigintiquattuor denarios, et quod plus exierit sit suprascripti monasterii. De vendictionibus que fuerunt facte a suprascripto monasterio, de pretio centum librarum solidos viginti et secundum habeat computationem de maiori vel minori pretio, et de omnibus terris que sunt ab ac parte fluminis et ab ac parte Ausaris, que fuerint locate a iamdicto monasterio per tenimentum vel per libellum, potest habere de unaquaque cultra sex denarios; et pro locatione facta ad certum tempus quattuor denarios de unaquaqueì cultra, et pro investitione maiorum masiorum duos solidos, de minorum vero duodecim denarios. Hec omnia suprascriptus advocatus potest habere pro investitione quam facere debet de suprascriptis rebus. Insuper suprascriptus advocatus debet habere de antico comuni feudo pro suprascripta advocatione et fidelitate, consensu Ubaldini quondam Uberti Calvi et prefati abatis et predictorum laudatorum, tres somas de musto et manducare et denarios quadraginta et sex per singulum annum, que omnia snprascripti Ubaldus et Guidoctus soliti sunt recipere a Sassello et suis consortibus et ab hominibus filiorum quondam Gerardi quondam Glandi, habitantium in loco Forci, vel si plus ab eis soliti sunt recipere. Et insuper suprascripti laudatores laudaverunt ut suprascriptus Ubaldus sit fidelis suprascripto monasterio pro illo beneficio quod ei remansit a suprascripto monasterio. Hoc laudainentum factum fuit presentia suprascripti Zhabulini quondam Rubertini, Cervellati quondam Uberti, Lupicini quondam Pandulfi, Henrici quondam Gottefredi et Allexandri quondam Rustici. Anno ab incarnatione domini nostti Iesu Christi Dei eterni millesim centesimo quinquagesimo, pridie kalendas iulii, indictione tertia decima. Suprascripti omnes ibi fuerunt. (SN) Ranerius notarius donni imperatoris hoc breve ex mandato predictorum laudatorrum scripsi et ibi fui.

CDP II n. 63, pp. 121-123.