Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 19
source date: [XII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) Recordacio terre quam monesterium Sancti Benedicti habet in castro Sermionis et in eius finibus, et in curte Rivaltelle et in eius finibus, in curte Puzelingi et in eius finibus. Kasale unum cum casa et curte et area, orto et vinea in burgo Rivaltelle, iusta latere Zeno Varisiana, quod tenet Iohannes Kaforio a parte predicti monesterii. Secundum kasale in eodem burgo, loco qui dicitur Pavariano, cum casa et curte et area, orto, vinea quod tenet Piteto a parte predicti monesterii, iusta terram Firmi. Tercium casale in eodem burgo cum casa, orto, area et terra aratoria insimul tenente, quod tenet Gisulfus de Ceresole ab eodem monesterio, iusta latere heredis comitis Tathi. Pecie quinque de vinea et terra in Pavariano, iusta latere Mauri. Alia pecia de vinea in eodem Pavariano, iusta latere Adam; et pecia una de terra et vinea iusta latus Zenonis Varisiani. Pecia una de terra aratoria loco quo dicitur Ulmo, iusta latere heredis predicti comitis. Pecia una de prato loco qui dicitur Pratum Magiore, iusta latere heredis ipsius comitis. Alia pecia de terra in parte aratoria et parte vidata, loco ubi dicitur Piro Cucario, iusta latere heredis Ottonis de Colatha. Pecia una de vinea in loco quo dicitur Piro Barba, iusta latere Iohannis ferrarii de Monte Claro. Pecia una de vinea in Campagnola, iusta latere Iohannis Scloza. Pecias tres de terra aratoria in eodem loco Campagnola, prima iusta latere Sabathini, secunda iusta latere Bernardi diaconi, tercia iusta latere Zenonis Varisiani. Pecia una de vinea loco ubi dicitur Traglario, iusta latere heredis predictie comitis. Pecia una de terra aratoria loco ubi dicitur Piro Barba, iusta latere heredis ipsius comitis. Pecia una de terra que est in parte aratoria et parte vidata, loco quo dicitur Cistarna, iusta latere Bonici. Pecia una de terra parte aratoria et parte vidata, loco ubi dicitur Monte iusta latere Bonici Leprosi. Pecia una de terra parte aratoria et vidata, loco quo dicitur Valle, iusta latere Sancte Marie de Gisinzano. Pecia una de terra aratoria in iamdicto loco Valle, iusta latere Zenonis Varisiani. Pecia una de vinea loco ubi dicitur Casale, iusta latere Sancti Ambrosii de Gisinzano. Pecia una de terra aratoria in Campo Corvoli, iusta latere predicti Sancti Ambrosii. Peciole due de terra aratoria in Roveredo, prima iusta latere Bonusdies, secunda iusta latere Sabathini. Alia pecia de terra aratoria in eodem Roveretho, iusta latere Bernardi diaconi. In monte Castellionis pecie tres de ten·a aratoria, prima iusta latere Mauri de Roveredo, secunda iusta latere Buningi, tercia iusta latere Lanfranci de Pulpinazo. In Bulpariolo pecia una aratoria iusta latere Zenonis. In Amethagiro pecia una de terra aratoria iusta latere Bonundi. In Lovaria pecia una de terra aratoria iusta paludem Bonundi. Loco ubi dicitur Fosato pecia una de terra aratoria iusta latere Bonici. Pecie tres de prato in Fontanelle et Busco, prima iusta latere Bonici, secunda iusta latere ipsius Bonici, tercia iusta latere iamdicti Bonici. In Calcariolo pecia una de terra aratoria iusta latere presbiteri Dothonis. In Runco Rapaldi pecia una de terra parte aratoria et parte cum busco, iusta latere Dominici Venerandi. Loco ubi dicitur Pratum Marçelli pecia una de terra que est parte aratoria, parte pratum, parte cum busco iusta latere Sancti Petri. In monte Amavino pecia una de terra aratoria iusta latere predicti Sancti Petri. Prato Redundo pecie due de terra, prima pratum iusta latere Sancte Marie, secunda parte pratum, parte cum busco iusta latere predicte Sancte Marie. In Prato Mazore pecie due de prato, prima iusta latere Ariprandi clerici, secunda iusta latere heredis Tathonis comitis. In loco ubi dicitur Sancta Laurencio pecie due de terra aratoria, prima iusta latere Beto, secunda iusta latere Piteto. In Rio Cavo pratum unum iusta latere Petri filii Vuidonis. Pecie due de terra aratoria in Cosiole, prima iusta latere presbiteri Dothonis, secunda iusta latere presbiteri Duthonis. Subtus Monteselo Acuto pecia una de terra cum prato et busco, iusta latere Richardi. Pratum Gisilendi pecia una de terra parte prato et parte busco, iusta latere Lanfranci. In Fontanelle pecia una de prato communis cum curte, iusta latere Sancte Marie. In Pacingello magna pars de terra aratoria et in parte busco communis cum curte. In Curte Pozelengi, loco ubi dicitur Cavriana, bragida una que est in parte aratoria et parte cum busco: ab uno latere terra de canonica, ab alio latere Arimanni de Monte. In Angrana bragida una de terra aratoria cum peciis duobus de prato infra se, iusta latere ***. In Cinzenicho pecia una de vinea iusta latere Richardi. In Roveredo pecia una de vinea iusta latere Iohannis magistri. Palude Magiare pecia una de terra aratoria iusta latere Sancte Marie. In Vite Gothechana pecia una de terra aratoria iusta latere Sancte Marie. In Longoriola pecia una de terra deserta iusta latere Litulfi. Pecia una de terra cum olivis et muro deserto in castro Sermionis est, ad mensuram iustam in longo perticas septem, de alio latere perticas sex0 et pedes duos, de uno capite perticas quinque, de alio capite perticas septem; finis: de uno latere et uno capite lacus, de alio latere via, de alio capite Iohannes clericus. Alia pecia de terra in eodem castro ibi prope, cum casa et muro, est in longo de uno latere perticas legitimas novem et media, de alio latere septem et media, latus de uno capite tres et media, de alio capite due et media, de uno capite via, de alio capite et alio latere via, de uno latere lacus. Alia pecia de terra in eodem castro, cum olivis quattuor, iusta latere Sancti Petri. Pecia una de terra aratoria loco ubi dicitur Ortale, iusta latere Giselberti. Pecia una de terra aratoria loco ubi dicitur Caput de Bo: ab uno latere via plubica, a duobus lateribus terra se[...] cum ingabatoria una et fontana et rio ab alio latere.

CDP II n. 65 pp. 128-131.