Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 20
source date: [1152 April 4] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Die veneris qui fuit quarto die intrante mense aprilis. Qualiter bonorum virorum presentia nomina quorum hic inferius leguntur. De lite et altercatione quam movebat et faciebat Mantuanus, filius Iohannis gramatici, de duobus iugeribus terrę quę fuere patrui sui, Guicomanno, qui ex parte Sancti Benedicti possidebat. Sic diffinita est, sub iudicio comitis Abbatis, cui querimonia facta fuit. Quoniam comes, consilio iudicum, silicet Ariprandi, Petriboni, Rodulfi, Lanfranci, Mutelli, legitimos testes recepit, qui iureiurando firmaverunt esse iuris Sancti Benedicti per datum Martini gramatici predictam terram unde lis erat; et sic ratione cognita, Petrusbonus iudex, iussione comitis Abbatis et consiolio eius ac iudicum, absolvit ecclesiam Sancti Benedicti et ipsum Guicomannum a petitione predicti Mantuani de predicta terra. Et hoc factum fuit in presentia domini Grasindonii episcopi et Rigizonis archipresbiteri […] et domni Uberti abbatis Sancti Benedicti et domni Adę prioris Sancti Martini et domni Boni. Actum est/ hoc in claustro Sancti Petri. In millesimo centesimo quinquagesimo secundo, indictione XV. Haec sunt nomina illorum qui iuraverunt: Milo de Or[la]ndo, Ambrosius Fricavena, Tedaldus de Verderi, Lanfrancus castaldus Milonis de Orlando et Martinus castaldus. Isti vero homines ibi interfuerunt: Siginfredus de Sancta Agathe, Guido de Turre, Oddo de Geza, Albertus Azonis Enrici, Pelegrinus beccarius, Gandulfinus filius Martini castaldi, qui rogati sunt [te]stes. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius sacri palatii his interfui et hoc breve iussione comitis scripsi.

CDP II n. 67, pp. 133-135.