Verona, Biblioteca civica, ms. 736 (Liber privilegiorum S. Benedicti Polironensis)
source date: [1152 (August 25 - October 16)] [Fulda (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Fredericus dei gratia Romanorum rex augustus. Si antecessorum nostrorum regum et imperatorum pie devotionis limitem prosequentes et circa ecclesias dei opera pietatis exercentes ipsas earumque bona regali potentia a deo nobis concessa conservare ac deffendere studuerimus, id nobis tam ad presentis vite tranquilitatem quam ad eternam beatitudinem promerendam profuturum fore non ambigimus. Quapropter universis Christi regnique nostri fidelibus tam futuris quam presentibus notuum esse volumus, qualiter nos omnipotentis dei causa et ob regni nostri firmam stabilitatem monasterium sancti Benedicti super Padum situm cum omnibus possessionibus eius, quas nunc habet vel in futuro iuste acquisierit, per hanc mondiburdialem paginam in tutellam nostre deffenssionis suscipimus. Universa quoque, que eidem monasterio ab antecessoribus nostris Henrico videlicet imperatore III° et Henrico IIII° parentibus nostris nec non a Lotario imperatore seu a dilectissimo patruo nostro et antecessore dive memorie Conrado data, concessa et confirmata sunt, imperiali clementia et privilegii nostri auctoritate donamus et confirmarnus. Ad hec ob anime prefati dilecti patrui nostri Conradi perpetuam salutem octo mansos in villa, que dicitur Lectus Paludanus, sitos, quos ipse eidem monasterio contulit, una cum braida cellule Gonzagie adiacente sancta Benedicto fratribusque ibidem sub regula eius deo militantibus damus et lege in perpetuum valitura confirmamus. Addimus quoque sub attestatione et confirmatione presentis pagine, quicquid Lotharius imperator eidem monasterio in Pigugnaga contulit. Ut autem hec antecessorum nostrorum et nostra traditio supradicto monasterio in posterum evo rata et inconvulsa permaneant, hanc cartam inde conscribi et sigilli nostri impressione insigniri iussimus edicto regali statuentes, ut, si quis contra hec nostre concessionis seu confirmationis statuta venire presumpserit, centum libras auri camere nostre et ecclesie compositurus regali banno subiaceat. Testes quoque, in quorum presentia hec facta sunt, scribi et notari fecimus, quorum nomina hec sunt: Maroquardus Fuldensis abbas, Henricus Heriffeldensis abbas, magister Henricus notarius, Conradus Vuormatus prepositus, Gothefridus comes et frater eius Poppo, Otto [*******] comes iunior, Odalricus comes de Lenzeburchus, comes Egeno. Signum domni Frederici Romanorum regis augusti. (M) Ego Arnoldus canzellarius vice Heinrici Maguntini archiepiscopi et archicanzellarii recognovi. Data Fulde anno dominice incarnationis M°CLII°, regnante domno Frederico Romanorum rege glorioso, anno vero regni eius I, indictione XV; actum in Christo feliciter.

CDP II n. 68, pp. 135-136; MGH DD F I/1 n. 28, pp. 47-49.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_i_1/index.htm#page/47/mode/1up.