Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 19
source date: [1152 or 1153 March 5] [Parma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quinquagesimo secundo, quinto die intrante mense marcii, indicione secunda. Constat nos Guidonem et Grecum filios quondam Iohannis Gusie, qui pro[fes]si sumus ex nacione nostra lege vivere Longobardorum, accepissemus nos sicuti et in presencia testium accepimus a te Iohanni priori Sancti Leonardi argentum denariorum bonorum Mediolanensium libras tres, minus denarios decem et octo, finito precio sicut inter nos convenit pro pecia una terre in parte vidata et in parte aratoria iuris nostri, posita a Sancto Leonardo, ad opus monesterii Sancti Benedicti de Arone, que est per mensuram iustam ad perticam legitimam de pedibus duodecim mensuratam sestaria tres minus tabulam unam. Habet fines: a mane Sancti Mathei, a meridie Bernardi, a sera vie, de subtus iamscripti monesterii, sibique alie sunt coerencie in integrum. Quam autem iamscriptam peciam una cum accessionibus et ingressibus eius seu cum superioribus et inferioribus suis ab hac die eidem monesterio Sancti Benedicti vendimus, tradimus, mancipamus, nulli alii venditam, donatam, alienatam, obnoxiatam vel traditam nisi iamscripto monesterio. Et facias exinde a presenti die proprietario iure quicquid voluerit, sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Equidem spondemus atque promittimus nos et nostros heredes iamscripto monesterio aut cui legaliter dederit iamscriptam vendicionem ab omni homine contradicente defendere; quod si defensarc non potuerimus aut si iamscripte ecclesie per quodvis ingenium subtracre quesierimus, tunc in duplum iamscriptam vendicionem predicte ecclesie restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimili loco. Et nec michi liceat ullo tempore de hoc facto aliter facere, nolle quod volui set quod a nobis semel factum vel quod scriptum est, omnia inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum Sancta Leonardo. Feliciter. (S.) Signa manuum iamscriptorum fratrum qui hanc cartulam fieri rogaverunt. (S.) Signa manuum Ugonis, Ardicionis, Bonifilii, Bernardi rogati testes. (SN) Scripsi ego Mainfredus notarius sacri palacii hanc cartulam post traditam cumplevi.

CDP II n. 69, pp. 137-138.

L'editore, Andrea Goldoni, segnala la discordanza di un'unità tra anno e indizione: all'anno 1152 corrisponderebbe infatti l'indizione XV.