Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 22
source date: [1153 December 9] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

* Anastasius episcopus servus servorum Dei dilectis filiis Iohannibello et aliis fratribus domus hospitalis de Aquaduce tam presentibus quam futuris regularem vitam professis, in perpetuum. * Religiosis desideriis dignum est facile prebere consensum, ut fidelis devotio celerem sociatur effectum. Ea propter, dilecti in Domino filii, vestris iustis postulationibus gratum impertientes assensum, prefatum hospitale in quo divino mancipati estis obsequio, ad exemplar predecessoris nostri felicis memorie pape Eugenii, sub beati Petri et nostra protectione suscipimus, et tamquam propriam domum ipsius apostolorum principis presentis scripti pagina communimus. Statuentes ut quascumque possessiones quecumque bona idem hospitale inpresentiarumiuste et canonice possidet, aut in futurum concessione pontificum, largitione regum vel principum, oblatione fidelium, seu aliis iustis modis Deo propitio poterit adipisci, firma vobis vestrisque successoribus et illibata permaneant. Decimas novalium vestrorum vobis auctoritate apostolica confirmamus. In ecclesia vero quam in eodem loco consensu et favore sedis apostolicc edificastis, pauperes qui illic confluxerint, et vos qui ad eorum officium eritis deputati, missarum sollempnia, seu alia officia assidue audiatis. Parrochiam autem vel parrochianos ullos vobis habere nequaquam permittimus. Omnibus tamen christianis qui in ipsa ecclesia orare seu causa devotionis missarum sollempnia seu alia officia audire voluerint, liberam concedimus acultatem. Presbiter vero qui inibi fuerit pro tempore ordinandus, a vobis et successoribus vestris eligetur, et Mantuano episcopo presentabitur. Qui postquam fuerit ei presentatus, ipsum vobis sine difficultate concedet, nisi certa et aperta causa in eo sit que sacris cononibus contradicat. Ceterum sacramenta ecclesiastica que debent ab episcopis elargiri, et que vobis et clericis vestris fuerint necessaria, a diocesano suscipietis episcopo, si tamen catholicus fuecrit, et gratiam atque communionem apostolice sedis habuerit, eaque vobis sine pravitate et exactione exhibere voluerit. Alioquin leceat vobis catholicum quem malueritis adire antistitem, qui nostra fultus auctoritate quod postulatur indulgeat. Ad indicium autem prerogative huius ab apostolica sede prcceptę censum duodecim nummorum mediolanensis veteris monetę, vos et successores vestri nobis nostrisque successoribus annis singulis persolvertis. Decerimus ergo ut nulli omnino horninum liceat prefatum locum temere perturbare, aut eius possessiones auferre, vel ablatis retinere, seu aliquibus vexationibus fatigare, sed omnia integra conservetur eorum pro quorum gubernatione et sustentatione concessa sunt usibus omnimodis profutura, salva Sedis Apostolicę auctoritate. Si qua igitur in futurum ecclesiastica secularisve persona hanc nostre constitutionis paginam scientes contra eam temere venire temptaverit, secundo, tertiove commonita, si non satisfactione congrua emendaverit, potestatis honorisque sui dignitate caveat, reamque se divino iudicio existere, de perpetrata iniquitate cognoscat, et a sanctissimo corpore ac sanguine Dei et Domini Redemptoris nostri Ihesu Christi aliena fiat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem eidem loco sua iura servantibus, sit pax Domini nostri Ihesu Christi, quatinus et hic fructum bone actionis percipient, et apud districtum iudicem premia eternę pacis inveniant. Amen. Amen. Amen. Ego Anastasius catholice ecclesie episcopus. (B.V.) Ego Ymarus Tusculanus episcopus + Ego Gregorius presbiter cardinalis tituli Calixti SS. + Ego Manfredus presbiter cardinalis Sancte Savine + Ego Aribertus presbiter cardinahs tituli Sancte Anastasię + Ego Iulius presbiter cardinalis tituli Sancti Marcelli + Ego Hubaldus presbiter cardinalis tituli Sanctę Crucis in Hierusalem + Ego Guido presbiter cardinalis tituli Pastoris + Ego Odo diaconus cardinalis Sancti Georgii ad Velum Aureum SS. + Ego Guido diaconus cardinalis Sanctę Marie in Porticu SS. + Ego Jacintus diaconus cardinalis S. Marie in Cosmydym SS. + Ego Iohannes diaconus cardinalis Sanctorum Sergii et Bachi SS. + Ego Odo diaconus cardinalis S. Nicholai in Carcerem SS. + Ego Iohannes perbiter cardinalis Sanctorum Iohannis et Petri, tituli Pamachii SS. + Ego Cencius presbiter cardinalis tituli Sancti Laurentii in Lucina SS. Datum Laterani per manum Rolandi presbiteri cardinalis et cancellarius. V Idus decembris, Indictione II. Incarnationis Dominice anno M.C.LIII. pontificatus vero domini Anastasii IIII pape anno primo.

CDP II n. 71, pp. 142-144.