Venezia, Archivio di Stato, Mensa Patriarcale, S. Cipriano di Murano, b. 137, n. 62
source date: [1164 January 5] [Faenza (Ravenna)] [XVII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Fridericus divina favente clementia Romanorum imperator et semper augustus. Habemus in exemplis antecessorum nostrorum regum et imperatorum, quod ex imperiali sollicitudine omnibus fidelibus imperii debeamus providere, maxime vero ad tutelam ecclesiarum Dei, quae sub nostra dominatione retinentur, dexteram defensionis extendere debeamus, quia, si in sanctuario dei praeter id, quod ab aliis positum est, nos quoque aliquid supererogaverimus, a vero Samaritano, cum redierit, nobis in centuplum esse reddendum speramus et credimus. Eapropter cognoscant universi fideles imperii per Italiam constituti praesentes et futuri, quod nos pro nostra nostrorumque antecessorum perpetua salute monasterium sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem, venerabilem quoque abbatem Victorem et eius fratres et monachos et omnia eiusdern monasterii bona mobilia et immobilia intus et foris sub nostram imperialem defensionem ac protectionem suscipimus omnesque praedicti monasterii possessiones, quas in presenti iuste habet vel in posterum deo iuvante rationabiliter acquirere poterit, nostra imperiali auctoritate ipsi monasterio concedimus et confirmamus, sicut in authenticis antecessorum nostrorum regum et imperatorum privilegiis continetur, videlicet insulam sancti Benedicti cum ecclesia sancti Floriani et eius pertinentiis, insulam quae vocatur Gurgo, cum ecclesia eiusdem insulae et suis pertinentiis, Casale Barbatum cum ecclesia sanctae Mariae et sancti Laurentii earumque pertinentiis, Septingentum cum ecclesia sancti Michaelis eiusque pertinentiis et cum ripatico de transitu navium, decimam partem curtis, quae vocatur Burbassium, cum ecclesia sancti Ioannis suisque pertinentiis, locum, qui vocatur Nucetula, domum hospitalis apud Mantuam cum suis pertinentiis, ecclesiam sancti Valentini de Maringo cum suis pertinentiis, ecclesiam sancti Viti de Medula cum suis pertinentiis et terras, quas praedictum monasterium ibi possidet, ecclesiam sancti Michaelis de Cotorlione cum suis pertinentiis, ecclesiam sancti Benedicti apud Figarolum et ecclesiam sanctae Agathae apud Ferrariam cum ambarum pertinentiis, monasterium sancti Cipriani apud Venetiam cum suis pertinentiis, ecclesiam sanctae Helene apud Thessariam cum suis pertinentiis, Concam cum ecclesia sancti Leonardi et suis pertinentiis, locum, qui dicitur Focculare, cum ecclesia sancti Marci et omnibus decimis eiusdem loci, ecclesias sancti Benedicti et sanctae Mariae apud Gonzagam cum omnibus decimis eiusdem loci et certis pertinentiis, Caput Uici, Uillulam cum ecclesia sanctae Mariae et omnibus decimis et suis pertinentiis, Quistellum cum ecclesia sancti Bartholornei et omnibus decimis eiusdem loci, Babianum cum ecclesia sancti Andreae et omnibus decimis eiusdem loci, ecclesiam sancti Venerii de Marzeneta cum medietate eiusdem castri et suis pertinentiis, ecclesiam sancti Michaelis de Telione cum suis pertinerntiis, ecclesiam sancti Bartholomei de Lucca cum suis pertinentiis, sanctum Martinum Vicellae cum suis pertinentiis, ecclesiam sancti Leonardi apud Parmam et omnia, quae praedictum monasterium in eodem episcopatu tenet, ecclesiam sancti Xisti de Lecto Paludano, ecclesias sanctae Mariae et sancti Ioannis in episcopatu Bononiensi cum suis pertinentiis, decimas de Runcis Gunthardi, monasterium sanctae Mariae de Pratalia cum suis pertinentiis, monasterium sanctae Crucis de Campo Syon cum suis pertinentiis, monasterium sanctorum Firmi et Rustici cum suis pertinentiis, ecclesiam sanctae Christine de Bardulino cum suis pertinentiis, ecclesiam sancti Cesarii cum tota curte et suis pertinentiis de Guizacara cum bonis, quac comitissa Mathildis pro anima sua eidem ecclesiae contulit. Buscos quoque de Pigugnaga cum omnibus, quae Hugizo in pignore habuit et tenuit. Octo etiam mansos in villa quae dicitur Lectus Palludanus una cum tribus agris cellulisque adiacentibus, terras etiam, quas praedictum monasterium tenet in Iudicaria Gardense seu in toto comitatu Ueronensi, terras quoque, quas iamdictum monasteriurn tenet in Monticulo et in Birruto. Universa insuper, quae et a felicis memoriae Mathildae comitissa et a comite Alberto seu ab aliis quibuscumque de praediis, quae fuerint eiusdem comitissae, praedicto monasterio aut iam collata sunt aut in posterum deo largiente quoquo iusto modo conferri vel acquiri contigerit, quicquid etiam habet et possidet in Portu et in Legnago et braidam de Magarino, in Figarolo et aliam braidam, quam dedit Rotheherius de Quistello cum aliis terris. Ras omnes praedictas possessiones, quae praefato monasterio concessae sunt et per authentica praedecessorum nostrorum regum et imperatorum privilegia confirmatae, nos quoque eidem monasterio benigne concedimus et auctoritate privilegii imperialis confirmmnus salva per omnia imperiali iustitia. Adicientes itaque ex imperiali edicto statuimus et firmiter precipimus, ut in praedictis bonis ipsius monasterii nullus archiepiscopus, non episcopus, non dux, nec marchio nec comes aut vicecomes, nulla civitas, nulla persona secularis vel ecclesiastica magna vel parva praedictum abbatem Victorem vel eius monachos vel etiam praefati monasterii homines aliquo modo molestare vel inquietare vel disvestire audeat per aliquam albergariam sive collectam aut ullam exactionem aliquo tempore in ipsis bonis facere praesumat nec aliquis hominum ullam potestatem supra praefatum monasterium habeat nisi solus Romanus imperator. Praeterea quoniam in ore religiosorum et ministrorum Christi non debet inveniri mendatium, ipsam domum beati Benedicti eiusque fratres et monachos a lege et sacramento calumnie absolvimus et omnino liberos dimittimus. Quodsi aliquis contra hoc nostrae largitionis et confirmationis praeceptum facere praesumpserit, sciat se centum libras auri optimi pro paena compositurum, dimidium fisco nostro et dimidium praedicto abbati et eius monasterio. Huius rei testes sunt: Cunradus Magontinus electus, Garsendonius Mantuanus episcopus, Hermannus Hersfeldensis abbas, Vlricus dux Boemiae, Otto palatinus iunior de Witelinesbach, comes Conradus de Leuerstein, comes Wernherus de Hohemberch, Henricus marischalcus, Cunradus pincerna, Cunradus de Balnhusen et alii quam plures. Signum domini Federici Romanorum imperatoris invictissimi. Ego Christianus cancellarius vice Reinaldi Colloniensis archiepiscopi et archicancellarii recognovi. Acta sunt haec anno dominice incarnationis MCLXIIII, indictione XII, regnante domino Federico Romanorum imperatore gloriosissimo, anno regni eius XII, imperii vero VIII; datum apud Faventiam nonis ianuariii.

CDP II n. 86, pp. 167-169; MGH DD F I/2 n. 424, pp. 312-314.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_i_2/index.htm#page/312/mode/1up

La genericità del toponimo Porto ne rende difficile l’identificazione: potrebbe trattarsi di Porto Mantovano (Mn), relativamente vicino a San Benedetto Po, oppure di Porto (fraz. di Gazzo Veronese, Vr), località prossima a Legnago e Margarino, menzionate poco dopo, oppure di un altro Porto ancora. La seconda ipotesi sembra la più verosimile.