Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 1, n. 1
source date: [781 March 15] [Parma] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Karolus gratia Dei rex Francorum et Longobardorum ac patricius Romanorum. Omnibus episcopis, abbatibus, docibus, comitibus, actionariis vel reliquis fidelibus nostris et presentibus quam futuris compertum sit qualiter vir venerabilis Vitalis episcopus Comaclensis seu et ceteri homines fìdeles nostri Comaclo civitate commanentes regni nostri suggesserunt eo quod per portora nostra infra regnum a Deo nobis concessum datum Italie in tali tenore sicut per anteriores reges antecessoribus nostris negotiaverant a minime habuissent licentiam negociandi, quia dixerant inlicitas occasiones vel violentias multas per homines nostri passi fuissent et ad Mantuam civitatem quamque per reliqua loca et ut maiorem modium de ipsis exactare recinsint quam illi consueti fuissent dare, id est per libras quadraginta quinque. Nos vero audientes eorum altergationibus pertractavimus qualiter missis nostris per portorum nos mittere deberemus ut in omnibus veritatem nobis exinde indicare deberent sicut visi sunt fecisse a veteribus. Autem missi nostri omnia quomodo aut qualiter temporibus antecessorum nostrorum Liutprandi vel ceteris consuetudinem habuerant nobis id ipsum significasse. Unde cognovimus veritatem et quod homines nostri Mantuensis de suprascripto modio sicut consuetudinem ipsi Comaclensis habuerant dandi ita sicut fuit veritas dixerunt. Tamen nos pro mercedis nostre augmento concessimus eis in elemosinam videlicet nostram ut in tali tenore ipsum modium dare deberent sicut et illi a nostris hominibus accipiebant et nullatenus maiorem, id est per libras triginta; et hoc nos visi sumus una cum ipsis Comaclensis instituisse ut quandocumque homines nostri eis iustitiam habuerint querendum ut placitum ab eis institutum super noctes viginti una aut per quatuordecim vel quod minus esse super septem eorum ut diximus iustitiam secundum legem accipere debeant; et si aliter fuerit, tunc precipimus ut licentiam habeant prefati Comaclensis pignorandi quod iustitiam pleniter secundum legem accipiant. Propterea hanc preceptionem nostram conscribere iussimus, per quam omnino iubemus ut nullus quislibet ex fìdelibus nostris seu de iudiciaria potestate prefatos Comaclensis de causis superioribus insertis inquietare aut calompniam generare quoquo tempore presumant; set, ut diximus, ubicumque infra regnum nostrum Italie negotiandum advenerint quod superius intimavimus absque cuiuslibet impedimentum licentiam habeant negotiandi et a nemini violentiam nec inquietudinem habere non debeant, set in omnibus conservati sicut superius scripsimus esse debeant. Et ut hec preceptio nostris futurisque e temporibus inviolabilis valeat perdurare, de anulo nostro subter sigillare precipimus. Data idus marcias anno terciodecimo et septimo regni nostri. Actum Parma in Dei nomine, feliciter.

Codex Sicardi; MGH DD Ka I, p. 182, n. 132; Falconi, Le carte cremonesi, I, p. 17, n. 5

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0781-03-15