Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 4, n. 4
source date: [835 March 07] [Gli anni di regno sono computati a partire da una data che si co
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. «Si petitionibus servorum Dei in quas nostris auribus patefecerint libenter annuimus, et eas ad effectum perducimus, hoc nobis procul dubio ad mercedis nostre augmentum eternam beatitudinem capescendam pertinere confìdimus». Igitur notum sit omnibus fìdelibus sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentibus scilicet et futuris, quia omnes presbiteri et parochia Cremonenses tam de plebibus quamque et de ortulis ante nostram venientes presentiam, nostre innotuerunt celsitudini quod parafreda et carra ad nostram cameram deportandam iniuste dedissent. Quam causam diligenter Ructaldo sacri palacii capellano nostro nec non et Maurino comitum palacii nostri seu et Adalgiso comiti inquirere precepimus, si per iustitiam ipsa parafreda vel ipsa carra ad nostrum servicium peragendum dare debuissent an non. Set diligentissime hoc perquirentes nobis renuntiaverunt quod contra iustitiam supra memorata parafreda vel eadem carra ipsi sacerdotes dedissent. Quapropter omnibus fidelibus nostris precipimus, ut nullus deinceps eis de ipsis parafredis vel carris nullam contrarietatem inferre presumat, nec ad nostrum peragendum servitium nec etiam alicui persone, set liceat eis quidem possiedere, et pro nostra et uxoris et filiorum nostrorum incolumitate Domini clementiam delectabilius exorare. Et ut hec nostra auctoritas omni in tempore firmior habeatur et per futura tempora inviolabiliter conservetur, de annulo nostro subter sigillari iussimus. Dructemirus subdiaconus atque notarius ad vicem Agilmari recognovi : Data nonis martiis, anno Christo propitio imperii domini Hlotharii pii imperatoris .xvij., indictione .xiii. Actum Sexpilas palacio regio, in Dei nomine feliciter amen.

Codex Sicardi; Falconi, Le carte cremonesi, I, p. 19, n. 6; MGH DD Lo I, p. 98, n. 25

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0835-03-07

Il Falconi data l'atto dall'818.