Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 3, n. 3
source date: [858 March 11] [Indizione (861) e anno di impero (858) non coincidono.] [Mantova
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de Ruberino, quod est prope Fornovum In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Hludovicus, gratia Dei imperator augustus. Omnium fi|delium Sancte Dei Ęcclesie ac nostrorum presentium videlicet et futurorum comperiet indu|stria, quod Ruthcherius quondam fidelis vassus et ministerialis noster de hac luce | discedens quandam curtem sue proprietatis nomine Ruberino in comitatu, scilicet | Bergamense, prope plebem que dicitur Forum Novum, ad partem Ęcclesie Cremo|nensis obtulisset ac iure proprietario pro anime sue remedio per rogatores suos, Gunthe|ri, videlicet Gyroldum atque Hillonem, per conscriptionis paginam tradidit et per fideles | nostros in nostra presentia eandem traditionis paginam quam predictus ille vassus noster | rogatorque ipsius rei fecerat undique roborari iussimus, set pro ampliori firmitate ac to|cius securitatis augmenti placuit nobis id ipsum nostra ac imperiali auctoritate mu|niri. Et ideo anc nostre auctoritatis roborationem superaddentes fieri iussimus, per quam omni|no sancimus firmumque mansurum constituimus, ut nullus comes neque ullus rei pu|blice minister nec quispiam heredum vel proheredum predicti Ruthcheri atque ulla intercidens et | opposita persona quippiam retractationis aut invasionis inquietudinem in his rebus | ullo umquam tempore contra prefatam Ecclesiam aut rectores eius inferre presumat nec quis|quam inde causare conetur, set sicut in nostra presentia tradite et a nostris fidelibus fue|runt roborate, ita nostris et futuris temporibus nostra hac imperiali auctoritate corrobora|te ad partem predicte Cremonensis Ęcclesie iure proprietario maneant inconvulsa | cum omnibus integritatibus, veluti in brevi testato continetur. Si quis autem contra hanc nostram | auctoritatem ire temptaverit ac de prescriptis rebus parte prefate Ęcclesie inquietare que|sierit, penam immunitatis nostre, sicut de rebus ceterarum ęcclesiarum, hoc est triginta | libras argenti ipsi componet Ęcclesie. Et ut hoc certius crederetur ac diligentius | observaretur, de anulo nostro subter iussimus sigillari. P(lat)o not(arius) ad invicem Dructemiri recognovi. Data V idus mar(cii) anno imperii domni Luodovici pii imperatoris in Italia VIII, ind(ictione) VIIII. Actum | Mantua civitate et palatio regio, feliciter in Domino amen.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 117, n. LXII; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 39, n. 15; MGH DD Lu II, n. 28.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0858-03-11

La data dell'858 è ritenuta più plausibile, sebbene anche quella dell'861 (prendendo come buona l'indizione) potrebbe accordarsi con l'itinerario del sovrano: cf. RI, I, 3, 1, Böhmer, Zielinski, p. 71, n. 168.