Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 5, n. 5
source date: [843 April 5] [Sospiro (Cremona)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de recuperatione perditarum rerum episcopii IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. HLOTHARIUS DIVINA ORDINANTE PRO|videntia imperator augustus. Omnibus fidelibus Sancte Dei Ęcclesie et nostris vel cunctis rem publi|cam administrantibus notum sit, q(ui)a Panchoardus, venerabilis Cremonensis urbis | Ecclesie episcopus, petiit excellentiam nostram, ut per nostram auctoritatem concederemus ei ut quic|quid predicta sedes de rebus vel de mancipiis iniuste privaverat per inquisitionem in qui|buslibet locis redintegrare valeret. Cuius precibus ob reverentiam ipsius Ęcclesie adquiescere | placuit, hanc nostram auctoritatem fieri iussimus, per quam ei concedimus atque confirmamus ut | ubicumque ipsa sedes aliquid iniuste privatum habet tam de rebus quamque et de mancipiis, | in quibus locis inquisitio facta fuerit per bonos et veraces et nobiles homines ipsius sibi | commanentes, ubicumque de his facta fuerit causa, eas adquirere valeat, ne prefata | sedes nil iniuste perdat oc quod legibus habere dignoscitur. Et volumus ut nullus con|tradictor de hac re existat, set, sicut a nobis concessum est, ita permaneat. Et ut hec no|stra concessio firmior habeatur vel a cunctis fidelibus nostris melius conservetur, de anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum (M.) Hlotharii gloriosissimi augusti. Eichardus notarius advicem Egilmari recognovi et subscripsi. Data non. aprilis anno Christo propicio imperii domni Hlotharii piissimi augusti in Italia XXIIII et in Francia IIII, indictione sexta; actum Sexpilas palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

Codex Sicardi; MGH DD Lo I, p. 185, n. 71; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 26, n. 9; HPM 13, col. 260, n. CL.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0843-04-05

La copia del Codice Sicardo è incompleta. RI, I, 3, 1, Böhmer, Zielinski sostiene che la data topica indicata, Sospiro, si riferisca all'azione giuridica e non al documento, per il quale propone invece la data topica di Aachen