Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 6, n. 6
source date: [841 May 12] [Quincy (FR)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de regalibus et possessionibus episcopii in spiritualibus et temporalibus IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. HLOTHARIUS DIVINA ORDINAN|te providentia imperator augustus. Si erga loca divinis cultibus mancipata propter amorem | Dei eiusque in eisdem locis sibi famulantibus oportuna beneficia largimus, premium | nobis apud Dominum eterne remunerationis rependi non diffidimus. Igitur omnium fidelium Sancte Dei Ec|clesie ac nostrorum presentium videlicet et futurorum comperiat magnitudo, quia vir venerabi|lis Panchoardus Cremonensis Ęcclesie episcopus detulit obtutibus nostris quondam pie recordationis avi nostri Karoli et bone memorie genitoris nostri Hludovici augusti precepta, in qua ibi continebatur, qualiter ipsi omnes res episcopatus sui Sanctę Marię videlicet et Sancti Stephani, | que ibidem a longo tempore usque nunc visum est pertinere, tam monasteria quamque et scenodochia seu ęcclesias baptisimales vel reliquas possessiones ad eiusdem episcopatum pertinentes sub sua haberent | defensione atque immunitatis tuitione. Unde memoratus eiusdem sedis presul Pancho|ardus nostram peciit pietatem, ut easdem auctoritatis nostro confirmaremus ac sanctiremus precepto. Cuius precibus pro mercedis nostre augmento libentissime adnuentes hos | celsitudinis nostre apices decrevimus fieri, per quos precipimus modisque omnibus confirmamus, | ut quicquid ad prefatam Ecclesiam a longo tempore reges vel alii quibuslibet homines largiti sunt vel ea que | divina pietas ibidem augere voluerit et memoratus tenet vel possidet episcopus atque pre|decessores sui tenuerunt cum omni integritate per nostram preceptionem ad eandem confirmamus Ęcclesiam, ut tam | memoratus episcopus quamque et successores sui deinceps iure firmissimo teneant atque posside|ant et ad ipsa Sancta Ęcclesia in augmentis perficiat. Reperimus namque in auctoritate bone me|morie prefati avi nostri Caroli, qualiter ipse ad prefatam Cremonensis Ecclesiam quasdam res | condonaverat locum, videlicet que dicitur Tecledus cum Brivisula et Cucullo vel omnia ad ipsa loca pertinentia et porto cuius vocabulum est Vulpariolus cum multorum transitorio | usque in caput Addue cum molitura de molendinis et portoribus usque in caput Addue, | set prefate res tempore Pipini patrui nostri regis Longobardorum a iam dicta sede abstracte | fuerunt, quod nos ad inquirendum missum nostrum Adalgisum comitem constituimus. Qui inquisita rei veritate | nobis intimare studuit, qualiter predicta Ecclesia multis temporibus inde per donationem avi | nostri vestituram habuisset. Que omnia veraciter cognoscentes placuit nobis nostram superaddere auctoritatem, per quam concedimus atque confirmamus, ut predicta loca sicut a piissimo avo nostro concessum | extitit, ita abhinc in futurum per nostram confirmationem iam dicta Ęcclesia teneat, ita ut nullus | missus neque iudex publicus neque ulla opposita persona inde ullam contra predictam Ecclesiam | vel rectores ipsius inferre presumat molestiam aut inquietudinem, set perpetuis temporibus, sicut | superius promulgatum est, ad partem prefate Ęcclesie rectores eiusdem sedis teneant atque dispo|nant. Et ut hec nostra immunitatis atque largitionis auctoritas firma permaneat, ma|nu propria subter illud firmavimus et anuli nostri impressione adsignari iussimus. SIGNUM (M) HLOTHARIUS SERENISSIMI AUGUSTI REMIGIUS NOTARIUS AD INVICEM AGILMARI RECOGNOVI. Datum IIII idus mar(cii) (k), anno Christo propitio imperii do(m)ni (l) Hlotharii pii imperatoris, in Italia XXII et in Francia II, indictione IIII. Actum Quinciaco villa, in Dei nomine feliciter, amen.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 243, n. CXXXIX; MGH DD Lo I, p. 162, n. 58; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 24, n. 8.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0841-05-12