Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 8, n. 8
source date: [851 January10] [Casiriano (Cossirano; Brescia)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de regalibus IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. HLUDOVICUS GRATIA DEI IMPERATOR AUGUSTUS | invicissimi domni imperatoris Hlotharii filius. Si erga loca divinis cultibus mancipata propter | amorem Dei eiusque in eisdem locis famulantibus oportuna benefitia largimus, premium nobis apud D(ominu)m | eterne remunerationis rependi non diffidimus. Igitur omnium fidelium Sancte Dei Ęcclesie ac nostrorum presentium futurorum videlicet et com|periat magnitudo, quia vir venerabilis Benedictus Cremonensis Ecclesie episcopus detulit obtutibus nostris quadam | pia recordationis proavi nostri Karoli, nec non avi nostri Hludovici simul etiam domni et genitoris nostri | Hlotharii augusti precepta, in qua continebatur qualiter ipsi omnes res episcopatus sui Sancte Marie videlicet | et Sancti Stephani, que ibidem a longo tempore usque nunc visum est pertinere, tam monasteria quamque et scenodochia seu ecclesias | baptismales vel reliquas possessiones et predia ad eiusdem episcopatum pertinentes sub sua haberent defensione | atque immunitatis tuitione. Unde memoratus eiusdem sedis presul Benedictus nostram petiit pietatem, ut | easdem auctoritates nostro confirmaremus ac sanciremus precepto. Cuius precibus pro mercedis nostre augmento | libentissime annuentes, hos celsitudinis nostre apices decrevimus fieri, per quas precipimus modisque omnibus | confirmamus, ut quicquid ad prefatam Ęcclesiam a longo tempore reges vel alii quibuslibet homines largiti sunt vel ea que di|vina pietas ibidem augere voluerit et memoratus tenet vel possidet episcopus atque predecessores sui tenuerunt | cum omni integritate per nostram preceptionem ad eandem confirmamus Ecclesiam, ut tam memoratus episcopus quamque et | successores sui deinceps iure firmissimo teneatur atque perhemniter possideant et ad ipsam Sanctam Ęc|clesiam in augmentis profitiat. Repperimus namque in auctoritate bone memorie proavi nostri Karoli, qualiter ipse | ad prefatam Cremonensis Ecclesiam quasdam res condonaverat locum videlicet qui dicitur Tecledus cum Brivisula et | Cucullo vel omnia ad ipsa loca pertinentia et porto cuius vocabulum est Vulpariolus cum multorum transitorio | usque in caput Addue cum molitura de molendinis et portoribus usque in caput Addue. Quas res et loca | domnus et genitor noster per suum in iamfata Ecclesia confirmavit preceptum. Que omnia veraciter cognoscentes placuit | nobis nostram superaddere auctoritatem per quam concedimus atque confirmamus, ut predicta loca, sicut a genitore nostro | concessum extat, ita ut abhinc in futuro per nostram confirmationem iam dicta Ecclesia teneat, ita ut nullus missus | neque iudex publicus neque ulla oposita persona inde ullam contra prefatam Ecclesiam vel rectores inferre presumat | molestiam aut inquietudinem, set perpetuis temporibus sicut superius promulgatum est ad partem prefate Ęcclesie et eiusdem sedis | teneant atque disponant sub mundeburdio atque inmunitate nostra. Quin etiam et addidit excellentie nostre | prefatus presul eo quod quidam Longobardorum ac ceterarum gentium homines suum peragentes negotium domni et genito|ris nostri pragmaticum transgredi---s eundo et redeundo ripatico et palo solvendum sue Ęcclesie -------- | auctoritate precipientes iubemus ubi cuiuscumque gentis ---- et ex sale peragere negotium voluerit in portum Vul|parioli vel Cremone cum milites applicent et in sorte stent et ibi suum peragant negotium sicut milites Comaclienses | et debitum rei publice quod est ripaticum et palificturam pastumque ad duos riparios secundum domni ac genitoris | nostri vel nostram concessionem ---- que ipsi milites predicta portora adimplent absque ulla oppositione vel ullius | argumenti contradictione, ipsi persolvant predicte Ecclesie vel nominato presuli suisque successoribus. Quod si contra has | priorum nostrorum vel nostra institutiones quispiam rebellis aut contradictor extiterit, liceat ------- pignorari, | sicut lex docet, nullo contradicenteque distringere. Si autem eius necessitas cum suo negotio sursum ascendendi con|tigerit ultra cap(ut) Addue sicut milites ---- predicte Ęcclesie vel iam dicto presuli suisque persolvant et suum | aliubi exerceant negotium ubi maluerint. Et ut hec nostra auctoritas firmiorem in Dei nomine obtineat vigo|rem, manu propria subter firmavimus et anuli nostra impressione subter signari iussimus. SIGNUM (M) | HLUDOVICI SERENISSIMI AUGUSTI REMIGIUS SUBDIACO(NUS) ATQUE NOTARIUS AD INVICEM DRUCTEMIRI RECOGNOVI. Data IIII idus ianuarii, anno domni Hlotharii serenissimi augusti in Italia | XXXII et in Francia XII et Hlodovici magni imperatoris primo, indictione XIIII. Actum Casiriano villa regia, feliciter in Domino.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 289, n. CLXX; MGH DD Lu II, p. 67, n. 1; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 27, n. 10

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0851-01-10