Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 9, n. 9
source date: [852 February 22] [Mantova] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de Delma et Olio et mercato Iovisalte IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. HLUDOVICUS GRATIA DEI INPERATOR | augustus invictissimi domni inperatoris Hlotharii filius. Dignum est ut eius studia pro|curare certemus cuius pietate prepositi esse cognoscimur. Idcirco omnium fidelium Sancte Dei Ecclesie | ac nostrorum presentium scilicet et futurorum noverit solercia, quia quidam custos ęcclesie plebis | scilicet Iovenalte sacrata in honore levite Laurentii, Iubedeus nomine, ad nostram acce|dens pietatem multimodam tergiversationem aliquorum circa asistentium eiusdem loci inno|tuit, addens pro hoc habere occasionem, quia rectores eiusdem loci strumenta et firmitatem conscripti|onum male tractantes etiam ex parte perdider(un)t quod nunc detrimentum et desolatio devenire poterit | rerum eiusdem loci, ita ut paupertate exigente et locus adnichillatus sit et Dei per omnia minu|entur obsequia, set solummodo per Dei adiutorium nostra auctoritate exinde quesivit suble|vationem. Quapropter eidem sancto loco hoc nostrum preceptum fieri iussimus per quod constituimus ut abhinc | in futurum quicquid pars et potestas eiusdem ęcclesie tempore Nautecarii et Agimundi tenuit, deinceps | iure quietissimo teneat. Nam si aliqua contentio legalis de iustitia surrexerit, tunc precipimus | ut in quicquid pars eiusdem ęcclesie quesierit bonorum ac meliorum circu(m) asistentium hominum adhibe|atur inquisitio quales predicte ęcclesie pars prenominaverit et quicquid iustum repperiri poterit | absque ulla subtractione vel tarditate pars potiatur predicte ęcclesie ad exequendum sub omni | quietudine quicquid militationi convenit ęcclesiastice. Pro plenissima namque quietudine confirmamus | eidem sancto loco aqueductus tam ad diversa quamque ad navigia deducenda, scilicet | sive in Delma seu in Olio atque etiam mercata ibidem devenientia tam in montanis quamque | in planicie ut abhinc in futurum, sicuti antiquitus consuetum fuit, deducat nullo con|tradicente aut in aliquam partem deducente, set tantummodo pars prefate ęcclesie p(er) hanc | nostram auctoritatem ordinet ac disponat iuxta eiusdem loci utilitatem. Precipientes ergo | iubemus, ut nulla quelibet persona aut quislibet rei publice minister tam in his que | premissa sunt quamque in omnibus que ad eandem ęcclesiam pertinere videntur ullam contrarietatem | aut infestationem vel diminorationem quoquam tempore facere presumat quicumque emu|nitatem nostram triginta libras argenti rectoribus eiusdem loci componere non vult. Ut autem | hec nostra auctoritas pleniorem in Dei nomine obtineat vigorem, de anulo nostro subter iussimus sigillari. DRUCTEMIRUS SACRI PALACII ARCHINOTARIUS RECOGNOVI. Data VIII kalendas marcias, anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XXXII et Hludovici gloriossissimi augusti in Italia III, indictione XV. Actum Mantua, palacio regio, in Dei | nomine, feliciter, AMEN.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 297, n. CLXXVI; MGH DD Lu II, p. 74, n. 5; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 38, n. 14

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0852-02-22

Gli anni di impero di Lodovico II sono computati dal 1 gennaio 820 (cf. Bresslau 1998, p. 1042), mentre gli anni di impero di Ludovico II in Italia sono accresciuti di una unità, come spesso capita nei diplomi di Ludovico II datati tra gennaio e marzo: cf. RI, I, 3, 1, Böhmer, Zielinski, p. 36, n. 87.