Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 10, n. 10
source date: [852 January 29] [Sospiro (Cremona)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de portu IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. HLUDOVICUS GRATIA DEI IMPERATOR | augustus invictissimi domni imperatoris Hlotharii filius. Si enim ea que Dei ministri | nostre pietati notescunt effectuosa deliberatione suscipimus, id nobis eternale premium man|surum non dubitamus. Quapropter cunctorum fidelium Sancte Dei Ęcclesie comperiat solercia, | quia vir venerabilis Benedictus, Sancte Cremonensis Ęcclesie presul, nostris obtutibus osten|dit precepta antiquorum regum Hliutprandi et venerande memorie Karoli actavi | nostri nec non Hludovici serenissimi imperatoris avi scilicet et nostri atque etiam domni et | genitoris nostri Hlotarii prestantissimi imperatoris. Que dum recognovissemus, omni sanc|tione sue Ęcclesie confirmatum comperimus portum Cremonensem et Vulpariolus, de quibus | dum a quibusdam loci consistentibus oriretur intentio et ad hoc subtiliter inquirendum strenu|os dirigere missos Theodoricum sacri palacii nostri obtimatem omni inquisitione adinve|nimus eundem portum sub omni integritate eidem Ęcclesie pertinere et cuiuscumque loci vel gen|tis ripa palum figere quandoque devenerit in sortem stare et riparios iuxta portum | pascere et debere reddere per unamquamque navem decimum modium salis et palisfictura | denarios quatuor Venetici et enim suum censum, sicuti consueti sunt reddere debent, | transitus etenim navium debita exactatione persolvant. De qua etiam querela iusta su|e terminationes sententiam iudicatum bonorum hominum manibus roboratum adscriptum | est, set pro integra firmitate petiit eundem iudicatum nostram confirmare auctori|tatem, sicuti et fecimus. Quapropter per hanc nostram auctoritatem precipimus ut absque alicuius | refragatione aut contrarietate pars predicti episcopii deinceps iuxta predicta precepta et | eundem iudicatum quod legibus vindicavit in eisdem portoris et molinis de porto fi|ne Vulpariolis transitorio usque caput Adde censum et potestatem potiatur nulla con|tradicente persona tam de Comaclensis quamque de cuiuscumque gentis seu de transeun|tibus navibus vel de Veneticorum adventantibus vel transeuntibus. Et ut hęc nostre aucto|ritas pleniorem in Dei nomine obtinere vigorem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adisignari iussimus. SIGNUM (M) HLUDOVICI GLORIOSISSIMI AUGUSTI. RAGERIUS NOTARIUS DOMNI IMPERATORIS AD VICEM DRUCTEMIRI RECOGNOVI. Data III kalendas febr(uaria)s, anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XXXII et Hludovici gloriosissimi augusti in Italia III, indictione XV. Actum Sexpilas curte regia, in Dei nomine, feliciter, amen.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 297, n. CLXXV; MGH DD Lu II, p. 73, n. 4; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 36, n. 13

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0852-01-29

Gli anni di impero di Ludovico II in Italia sono accresciuti di una unità, come spesso capita nei diplomi di Ludovico II datati tra gennaio e marzo: cf. RI, I, 3, 1, Böhmer, Zielinski, p. 36, n. 87.