Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 11, n. 11
source date: [876 February 28] [Santa Sofia (Torre d'Isola; Pavia)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de regalibus et possessionibus in spiritualibus et temporalibus IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDUE TRINITATIS. KAROLUS EIUSDEM D(E)I OMNI|potentis gratia imperator augustus. Si erga loca divinis cultibus mancipata propter amo|rem Dei eiusque in eisdem locis sibi famulantibus oportuna beneficia largimur, premium | nobis apud D(eu)m eterne remunerationis rependi non diffidimus. Igitur omnium fidelium Sancte Dei |Ęcclesie ac nostrorum presentium videlicet et futurorum comperiat magnitudo, quia vir venerabilis Be|nedictus Cremonensis Ęcclesie episcopus detulit obtutibus nostris quasdam pie recordationis avi | nostri Karoli, nec non et patris nostri Hludovici simul etiam fratris nostris Hlotharii et nepotis nostri | Hludovici auctoritates preceptorum, in quibus continebatur qualiter ipsi omnes res episcopatus | sui Sanctę Marię videlicet et Sancti Stephani que ibidem a longo tempore usque nunc pertinere tam | monasteria quamque et xenodochia seu et reliquas possessiones et pre|dia ad eiusdem episcopatum pertinentia sub sua haberent defensione atque inmunitatis tui|tione. Unde memoratus Benedictus presul nostram petiit pietatem ut easdem aucto|ritates nostro confirmaremus precepto. Cuius precibus pro mercedis nostre augmento liben|tissime annuentes hos celsitudinis nostre apices decrevimus fieri. Per quas precipimus | modisque omnibus confirmamus ut quicquid ad predictam Ecclesiam a longo tempore reges vel a|lii quibuslibet homines largiti sunt vel ea que divina pietas ibidem augere voluerit | et memoratus tenet vel possidet episcopus atque predecessores sui tenuerunt cum omni integrita|te per nostram preceptionem ad eandem confirmamus Ęcclesiam, ut tam memoratus episcopus quam|que successores sui deinceps iure firmissimo teneant atque possideant et ad ip|sam Sanctam Ęcclesiam augmentandam proficiat. Repperimus quoque in auctoritate bone | memorie avi nostri Karoli, qualiter ipse ad prefatam Cremonensis Ęcclesiam quasdam | res condonaverat et inde nepos noster Hludovicus imperator sui precepti auctorita|tem ad eandem sedem concesserat, locum videlicet qui dicitur Tecledus cum Brivisula et | Cucullo vel omnia ad ipsa loca pertinentia et portum cuius vocabulum est Vulpariolus cum | militorum transitorio usque in caput Addue cum molatura de molendinis et porto|ribus usque in caput Addue, quas res et loca Hlotarius frater noster et inde Hludovicus | nepos noster per sua precepta in iam dicta confirmaverunt Ęcclesia. Que omnia veraciter | cognoscentes placuit nobis nostram superaddere auctoritatem, per quam concedimus| ut prefata dona sicut a fratre nostro et nepote concessa sunt, ita in futuro ipsa sedes teneat | et nullus missus neque iudex publicus neque ulla persona inde ullam contrarietatem in|ferat, set prefate Ęcclesie rectores ea teneant sub nostro mundiburdio et nostra inmuni|tate. Quin etiam idem presul adiecit quod quidam Longobardorum vel aliarum gentium homines | sua peragentes negotia ripaticum non solvissent indeque auctoritatem ei firmamus | sicut antecessores nostri nepos noster Hludovicus concessit. Unde precipientes iube|mus ut sicut in preceptis Hlotarii et Hlodovici continetur, ita deinceps ripaticum et | palifictura ad iam dictam Ęcclesiam persolvatur absque ulla contradictione. Et si aliquis contra|dixerit, persolvere ita exinde agitur sicut continetur in preceptis antecessorum nostrorum. | Et ut hec nostra auctoritas plenius observetur, manu nostra subter firmavimus | et anulo nostro insignari iussimus. SIGNUM KAROLI (M) GLORIOSISSIMI IMPERATORIS. AUDACHER NOTARIUS AD INVICEM GAUDINI RECOGNOVIT. Data III kalendas marcii, anno XXXVI regni domni Karoli imperatoris in Francia et imperii | eius I. Actum in Sancta Sophia, iuxta Papiam, feliciter, in Dei nomine, AMEN

Codex Sicardi; HPM 13, col. 507, n. CCXCIX; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 47, n. 19.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0876-02-28

RI, I, 3, 1, Böhmer, Zielinski, n. 499, ipotizza, in base all'itinerario del sovrano, che la data potrebbe essere anche IIII kal. mar., invece del tradito III kal. mar.