Cremona, Archivio storico diocesano, Capitolo della cattedrale, Pergamene, n. 1
source date: [882 February 15] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de libertate ecclesiarum IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDUE TRINITATIS. KAROLUS DIVINA FAVEN|te clementia imperator augustus. Si petitionibus sacerdotum iustis et rationabilibus anui|mus et necessitudines iniustas sublevamus, id nobis procul dubio ad eternam bea|titudinem capescendam pertinere confidimus. Quia decet imperiale fastigium sibi subditas par|tes opressas pravitate abiecta exigendo et ad p(ropri)um Deo favente statum redintegran|do perducere. Quapropter omnium fidelium Sancte Dei Ęcclesie nostrorumque presentium scilicet et futu|rorum comperiat industria, quia venientibus nobis Ravennam ad colloquium spiritalis pa|tris nostri domni Iohannis, videlicet summi Romani pontificis et universalis pape, pervenit | ad nostram noticiam maxime venerabilium episcoporum et populi proclamatio de plurimis sibi | illatis superstitionibus et iniustis oppressionibus a seculari et publica potestate, ita ut | contempto timore Dei et abiectis a predecessoribus nostris interdictis per plebes et ęcclesias seu ecclesia|stica predia et domos placita teneant, districtiones in liberos, massarias super eclesiasti|cas res residentes et servos et aldionos faciant, tributa ab eis exigant, census et do|naria, angarias etiam et operes et non solum ab eis, set ab omnibus liberis erimannis et Ęcclesie fi|liis, quod Deo odibile certissime credimus, quia tales violentias aput Christianos non de|bere fieri non dubitamus. Ideoque omnium nostrorum fidelium tam reverentissimorum episcoporum quam|que et illustrium comitum reliquorum fidelium nostrorum coetu freti conscilio generali Dei no|straque imperiali auctoritate omnes has superstitiones et importunas violentias funditus | ab hodierna die et deinceps abolendas et extirpandas radicitus modis omnibus de|cernimus, statuentes ut in Sancta Cremonensi Ęcclesia nullus comes nullusque iudex | vel quelibet iudiciarie potestatis persona tam in plebibus quamque in monasteriis, titu|lis, aliisque ęcclesiis vel domibus seu urbanis vel rusticis possessionibus ad eandem pertinen|tibus placita tenere, massarios et colonos, liberos, aldiones vel servos quosque residen|tes super res ad predictam Sanctam Ęcclesiam pertinentes quolibet modo distringere, pignerare, | angariare, census et redibitiones et donaria aliqua exigere quoquo modo presu|mat, set liberos massarios quos legalis choactio exigit querere ad placitum per patro|num seu advocatum ad placita ducantur, ut legalis diffinitio legali contentioni finem | inponat. Haec etiam in omnibus liberis et erimannis prefate Sanctę Cremonensi Ęcclesie filiis et in | eiusdem diocesi co(m)manentibus massariis et colonis observari omnimodis iubemus, | videlicet ut ab eis nec donaria aut redibitiones neque pignorationes vel iniuste distr|ictiones exigantur, set unusquisque, cum legalis censura exigit, a patrono suo ad placitum | deducatur, ne pignorationes occasio aditum rapine de predatoribus in aliquo prestet. | Interdicimus etiam nemini licere alienas res presumptive invadere occasione cartule | ab eo facte que vestituram legitimam non habuisse dinoscitur, set, si quis adquisitor | extiterit, non ante invadere alienas res Ecclesię vel cuiuspiam liberi homines pervadere presumat, | ante quam auctor cartole legali et iudiciaria diffinitione eas vindicet et tunc de|mum cui vult liberam atribuendi habeat facultatem. Hęc vero nostra inperialis insti|tutio et tantorum fidelium nostrorum tam reverentissimorum episcoporum quamque et ceterorum fide|lium generaliter promulgata et sancita auctoritas in omnibus parroechiis, comita|tibus et marchis per tocius nostri Imperii fines in toto regno Romanorum et Longobar|dorum et ducatus Italie, Spoleti et Tuscie, ut Deo favente per infinita tempora proprium | robur obtineat nullique temeratori inpune eam contempnere facultas existat. Quam | si quis violare presumpserit, centum libras auri se compositurum agnoscat, medietatem | Ecclesie cui violentiam intulerit et medietatem palacio nostro. Et ut hęc nostrę auctori|tatis preceptum firmius habeatur veriusque credatur, propria manu firmavimus et anu|lo nostro iussimus insigniri. SIGNUM KAROLI (M) IMPERATORIS AUGUSTI. INQUIRINUS NOTARIUS AD VICEM LIUTUARDI ARCHICANGELARII RECOGNOVI. Data XV kalendas marcii, anno incarnationis Domini DCCCLXXXII, indictione XV, anno ve|ro imperii domni Karoli secundo. Actum Ravennam civitas, in Dei nomine, feliciter, AMEN.

Codex Sicardi; HPM 13, col. 521, n. CCCIX; MGH DD Ka III, p. 85, n. 51; Manaresi, I, p. 441, n. 120; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 66, n. 25.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0882-02-15B