Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 14, n. 13
source date: [878 March 14] [Oetting (DE)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium mundiburdii episcopii et de possessionibus in spiritualibus et temporalibus IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDUE TRINITATIS. KARLOMANNUS DIVINA FA|vente gratia rex. Si enim que ad loca sanctorum iuste pertinent per nostram auctoritatem | confirmamus non solum regiam consuetudinem decenter implemus, set hoc nobis | ad mercedis augmentum vel stabilitatem regni nostri pertinere confidimus. Quapropter notum sit | omnibus fidelibus Sanctę Dei Ęcclesie nostrisque scilicet presentibus et futuris, quod vir venerabilis | Benedictus Cremonensis Ęcclesie episcopus missa petitione petiit ut precepta piissimorum au|gustorum parentum nostrorum per nostrę celsitudinis auctoritatem roboraremus atque confirma|remus. Cuius petitioni libenter ob amorem d(omi)ni nostri Iesu Christi libenter annuentes, | precipimus atque iubemus ut omnes res supradicte Ęcclesie que est constructa in honore Sancte | Marie virginis matris domini nostri Iesu Christi et Sancti Stephani martyris Christi, sicut in | piissimorum, augustorum parentum nostrorum tuitione fuerant, ita etiam in nostra defensione | atque inmunitate firmiter permaneant. Iubemus ergo atque supradicte Ęcclesie confirma|mus, ut omnia loca ibidem pertinentia que a longo tempore usque nunc ad hunc locum pertinere | videntur tam monasteria quamque synodochia seu etiam ęcclesias baptismales vel reliquas | possessiones que ad hunc episcopatum iuste et rationabiliter pertinent vel que deinceps divina pietas ad ea loca augeri voluerit, ut supra nominatus episcopus successoresque | sui, perpetualiter ea teneant atque possideant. Insuper adiuncximus sicut in su|pradictis preceptis invenimus locum qui dicitur Tecledo cum Brivisolis et Cocullo cum | omnibus ad ipsum locum pertinentibus et portu Vulpariolo et transitorio cum molitura| usque ad caput Addue cum molitura de molinis et portoris usque in caput | Addue. Omnia enim haec supra memoratae Ęcclesie per hoc presens preceptum nostrum | confirmamus ut iure firmissimo perpetuis temporibus possideat. Et ut hęc auctoritas | confirmationis nostre per cuncta futura secula inviolabilem in Dei nomine obtineat | vigorem, manu propria nostra subter eam confirmavimus et anuli nostri | inpressione sigillari iussimus. SIGNUM (M) DOMNI KARLOMANNI SERENISSIMI REGIS. BALDO CANCELLARIUS AD VICEM THIOTMARI ARCHICAPPELLANI RECOGNOVI. Data II idus martii, anno Christo propitio II domni Karlomanni serenissimi regis Ba|variorum Italie, indictione XI. Actum ad Otingas, palacio regio, in Dei nomine, feliciter, AMEN.

Codex Sicardi; MGH DD Km, p. 301, n. 12; HPM 13, col. 462, n. CCLXXV; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 60, n. 22.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0878-03-14