Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 15, n. 14
source date: [883 August 01] [Murgula (Bergamo)] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de regalibus et possessionibus in spiritualibus et temporalibus IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDUE TRINITATIS. KAROLUS DIVINA FAVENTE | clementia imperator augustus. Si erga loca divinis cultibus mancipata propter amorem | Dei eiusque in eisdem locis sibi famulantibus oportuna beneficia largimur, primum | nobis apud Dominum eternę remunerationis rependi non diffidimus. Igitur omnium fidelium | Sancte Dei Ęcclesie ac nostrorum presentium videlicet et futurorum comperiat magnitudo, quia vir | venerabilis Lando Cremonensis Ęcclesie episcopus detulit obtutibus nostris quaedam pie recor|dationis proavi nostri Karoli nec non avi nostri Hludovici et Hlotharii ac Hludovici ne|potis nostri augusti precepta, in quibus continebatur qualiter ipsi omnes res episcopatus sui | Sanctę Marie et Sancti Stephani que ibidem a longo tempore usque nunc pertine(r)e tam monasteria | quamque et scenodochia seu ęcclesias baptismales vel reliquas possessiones et predia ad eiusdem | episcopatum pertinentes sub sua haberent defensione et immunitatis tuitione. Unde | memoratus eiusdem sedis presul Lando nostram petiit pietatem ut easdem auctorita|tes nostro confirmaremus et sanciremus precepto. Cuius precibus pro mercedis nostrę augmento | libentissime annuentes, hos celsitudinis nostrę apices decrevimus fieri. Per quos | decernimus et precipimus modisque omnibus confirmamus ut quicquid ad prefatam Ęcclesiam a longo | tempore reges vel alii quibuslibet homines largiti sunt vel ea que divina pietas ibidem augere | voluerit et memoratus tenet vel possidet episcopus atque predecessores sui tenuerunt cum omni | integritate per nostram preceptionem ad eandem confirmamus Ęcclesiam, ut tam memoratus | episcopus quamque et successores sui deinceps firmissimo teneant atque peremniter posside|ant et ad ipsam Sanctam Ęcclesiam in augmentis proficiat. Repperimus namque in auctoritate proavi | nostri Karoli qualiter ipse ad prefatam Cremonensis Ęcclesiam quasdam res condonaverat, | locum videlicet qui dicitur Tecledus cum Brivisula et Cocullo vel omnia ad ipsa loca pertinentia et portum cuius vocabulum est Vulpariolus cum militorum transitorio usque in caput Ad|due cum molatura de molendinis et portoribus usque in caput Addue, que res et | loca nepos noster per suum in iamfata Ęcclesia confirmavit preceptum. Que omnia veraciter cogno|scentes placuit nobis nostram superaddere auctoritatem per quam concedimus atque confir|mamus ut predicta loca sicut a nepote nostro concessum extat ita ut abhinc in futurum per no|stram confirmationem iam dicta Ęcclesia teneat, ita vero nullus missus neque iudex publicus nec | ulla opposita persona inde ullam contra predictam Ęcclesiam vel rectores inferre presumat molestiam aut | inquieudinem, set perpetuis temporibus, sicut superius promulgatum est, ad partem prefate Ęcclesie rectores eiusdem | sedis teneant atque disponant sub mundiburdio atque emunitate nostra. Si quis vero aliquit contra hoc | nostrum preceptum facere temptaverit inmunitatis eiusdem Ęcclesie culpabilis habeatur. Et ut hec nostra auctori|tas firmior habeatur veriusque credatur, manu propria subter eam firmavimus et anulo nostro insigniri | iussimus. SIGNUM KAROLI (M) IMPERATORIS AUGUSTI. VUADLO CANCELLA|RIUS AD VICEM LIUTWIARDI ARCHICANGELARII RECOGNOVI. Data kal(endis) augusti, anno incarnationis Domini DCCCLXXXIII, indictione I, anno imperii imperatoris Karoli | III. Actum ad Murgela, in Dei nomine, feliciter, AMEN.

Codex Sicardi; MGH DD Ka III, p. 147, n. 90; HPM 13, col. 543, n. CCCXXIII; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 76, n. 29.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0883-08-01