Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, Codice Sicardo, p. 16, n. 15
source date: [902 May 12] [Pavia] [XIII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Privilegium de regalibus et libertate IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDUE TRINITATIS. HLUDOVICUS DIVINA | favente clementia imperator augustus. Si sacerdotibus D(e)o famulantibus locisque | divino cultu religiosis imperialis emolimenti protectione subvenimus, procul dubio nobis | et ad temporalem et ad eternam gloriam promerendam proficere non dubitamus. Quapropter omnium | Sancte Dei Ęcclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat sollicitudo, Landonem, Sancte | Cremonensis Ęcclesie venerabilem episcopum, serenitatis nostre adiisse excellentiam, quatinus | ei quedam precepta Ęcclesie suę a regibus et imperatoribus predecessoribus nostris collata per nostrum in|periale preceptum confirmaremus, simul etiam duas turres ipsius Cremonensis civitatis | iuxta municiunculam suam iuste et legaliter et quicquid pars publica de actis | infra eandem | munitiunculam iudiciario ordine exigere potest eidem Cremonensi Ęcclesie exigendum ac distringendum concederemus, statuentes ut in Sancta Cremonensi Ecclesia nul|lus comes nullusque iudex vel quelibet iudiciarie potestatis persona tam in plebibus quamque | in monasteriis, titulis aliisque ęcclesiis vel domibus seu urbanis vel rusticis possessionibus | ad eam pertinentibus, placita tenere, massarios et colonos, liberos et aldiones vel servos q(u)o(que) | residentes super res ad predictam Sanctam Ęcclesiam pertinentes quolibet modo distringere, pigno|rare, angariare, census et redibitiones et donaria aliqua exigere presumeret, set iuxta | tenorem precepti divi memorie Karoli imperatoris avunculi et predecessoris nostri hoc ipsum | stabiliremus, corroboraremus et confirmaremus. Nos vero ob amorem Dei et statum sepe nomi|nate Cremonensis Ęcclesie precibus prefati Landonis episcopi adquiescentes, secundum petitionem | eius fieri annuimus per hoc nostrum imperiale preceptum precepta a decessoribus nostris regi|bus et imperatoribus Ęcclesię suę collata confirmantes, simul etiam que spetiali dono a nobis | expetiit legaliter tam prefatas turres iuxta municiunculam suam quamque etiam iudiciariam | exactionem rei publice pertinentem de actis infra eandem munitionem sive ut nullus | in res et famulos Ęcclesię suę iuxta tenorem precepti Karoli imperatoris moleste agat | eidem Ecclesię concedimus, stabilimus, corroboramus et perdonamus, ut deinceps que eidem Ecclesie | a predecessoribus nostris concessa sunt et confirmata stabiliantur et que a nobis aucta vel perdonata | proprietario iure haberi promittantur. Si quis autem contra hoc nostre confirmationis vel donationis | preceptum agere convictus fuerit, centum libras auri optimi componere cogatur, medietatem | camere palatii nostri et medietatem sepe nominato Landoni episcopo suisque successoribus. | Et ut verius credatur diligentius ab omnibus observetur in posterum, manus illud nostrę anno|tatione inscripsimus et anulo nostro subter insigniri iussimus. SIGNUM (M) DOMNI HLUDOVICI SERENISSIMI IMPERATORIS AUGUSTI ARNULLUS NOTARIUS AD VICEM LIUTUARDI EPISCOPI ET ARCHICANGELLARII RECOGNOVI. Data IIII idus mai, anno incarnationis dominice DCCCCII, indictione V, anno imperii domni Hlu|dovici gloriosi imperatoris in Italia secundo. Actum Papie, in Dei nomine, feliciter, AMEN.

Codex Sicardi; DD L III, p. 53, n. XIX; HPM 13, col. 672, n. CCCXCIX; Falconi, Carte cremonesi, I, p. 87, n. 35.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/cr/cremona-sicardo/carte/vescovosicardo0902-05-12