Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH DD Lo I, p. 52, n. 2)
source date: [823 June 04] [Rankweil (AT)] [XIV]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Lotarius augustus invictissimi domni imperatoris Hludouici filius. Dignum est, ut quicumque ab igne seu a quolibet accidente casu damnum perpesus fuerit et imperiali ope se muniri quesierit, ut ab eius relevetur clementia, a quo se credit imploratum auxilium posse adhipisci. Proinde noverit sagacitas seu industria omnium fidelium nostrorum tam presencium quam futurorum, eo quod vir venerabilis Leo Cumensis episcopus nostre inotuit serenitati, qualiter per quandam neglegentiam atque incuriam omnia instrumenta cartarum, per que res tam a parentibus quamque ab extraneis personis sibi traditas aut ab eo emptas seu commutatas iure proprietatis tenere atque deffendere debuisset, exusta vel concremata fuissent. Idcirco peciit serenitatem nostram, ut pro nostre mercedis augmento et firmitatis studio nostram auctoritatem super hoc negocio ei fieri iuberemus, per quam modernis et futuris temporibus res et mancipia, que per prefata strumenta cartarum ei tradite fuerant aut ab eo empte seu commutate sive per quamlibet scripturam iuste et legaliter in iure ipsius tam in pago Cumensi quam et in finibus Sibriensis pervenisse atque quiete seu secure dinoscitur possedisse, tenere atque possidere valeret. Nobis itaque libuit eiusdem venerabilis viri peticionibus ascensum prebere et ad eius peticionem hanc nostram imperialem auctoritatem fieri decrevimus. Precipimus ergo atque iubemus, ut omnes res atque mancipia, que ei per quamlibet scripturam a quibuscumque personis, tam a propinquis quamque ab extraneis, iuste et legaliter conlate fuerunt et usque ad diem supra scripte exustionis quiete et secure nemine inquietante atque pulsante iure proprietario tenere atque dominare visus fuit, per hanc nostre auctoritatis confirmationem absque ullius inquietudine vel iniusta interpellatione quiete et secure habere vel possidere valeat. Quod si forte super eisdem rebus ante predictam exustionem ab eo iure ac quiete possessis questio orta fuerit, ut pro eis legaliter in foro disceptare neccesse sit, ita per hanc nostram auctoritatem predicte res et mancipia defendantur, sicuti per eadem strumenta, si igne adsumpta non fuissent, legibus defendi poterant. Hec vero auctoritas, ut nostra esse credatur et a fidelibus dicte sancte ecclesie et nostris per futura tempora inviolabilius conservetur, manu propria et anuli nostri effigie subter eam voluimus esse roborandam. Signum (M.) Hlotarii gloriosissimi imperatoris. Maredo advicem Vitgarii recognovi et ss. Dat. secundo non. iunii anno Christo propicio imperii domni Hludouici serenissimi imperatoris decimo regnique Hlotharii gloriosissimi augusti in Italia primo, indictione prima; actum Uenomnia villa Unfredi comitis; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 52, n. 2.