Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH DD Lo I, p. 54, n. 3)
source date: [824 January 03] [Compiègne (FR)] [XIV]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Lotharius augustus invictissimi domni imperatoris Hludowici filius. Si provide propter reverendum venturi atque pavendi iudicis amorem iustis et rationabilibus sacerdotum atque servorum dei peticionibus, quas nobis propter quietem sancte atque catholice seu decorem presentis status ecclesie, cuius deo auctore regimen sortiti sunt, innotescere curaverint, aures clementie nostre divinitus instigati accomodamus easque estuanti desiderio ad debitum deo propitio perduxerimus effectum, non solum imperialem consuetudinem exercemus atque predecessorum nostrorum, videlicet regum Francorum, facta conservando et nostra in posterum a posteris inviolabiliter favendo roboramus, verum eciam ad premia patrie celestis percipienda huiusmodi facta absque ambage valere confidimus. Quapropter comperiat fidelitas omnium nostrorum fidelium modernorum videlicet et futurorum, quia Leo venerandus sacrosancte ecclesie Cumensis episcopus, ubi sanctus confessor Christi Abundius precioso corpore requiescit, magnificum culmen nostre serenitatis adiens detulit obtutibus nostris quandam auctoritatem seu confirmationem domni et genitoris nostri Hludouici excellentissimi augusti, in qua continebatur, qualiter preceptum pie recordationis avi nostri Caroli gloriosissimi imperatoris seu preceptum confirmationis scilicet Cuniperti, Hariperti et Luitprandi, Ratigisi, Heistulfi, Desiderii vel predecessorum eorum, quas ipsi circa eundem venerabilem locum pro divino amore fecerunt de omnibus rebus, que eidem sacro loco tam ab ipsis quamque a quibuscumque personis iuste et legaliter fuerunt tradite, sive de hiis, que in antea cum iusticia adquirere potuerit, more imperiali confirmaret. Sed et specialiter in eodem insertum erat de toloneo seu mercato et gegis cum ipso loco, nec non in canonicale stipendium concedimus suis Cumanis clericis clusas et pontem iuris nostri de Clauenna eternaliter. Insuper in eadem continebatur auctoritate de altercatione, que orta fuit inter Petrum eius predecessorem atque rectorem sancte Cumensis ecclesie episcopum et Waldonem sancti Dionisii abbatem, qualiter idem devote recordationis avus noster pius et gloriosus imperator Carolus de eadem intentione decreverat, videlicet de rebus, quas Waldo abba predicto Petro episcopo quesivit, que erant site in Valle Tellina in ducatu Mediolanense, ut, sicut actenus per confirmationes antecessorum regum easdem res pars Cumensis ecclesie tenuerat, ita et in futurum per eius teneret confirmationem. Ipse vero res erant ecclesie baptismales -- una in Amatie et altera in Burmis, tercia in Postclaue -- et monasteriolum sancti Fidelis pertinens ad episcopatum Cumensem. Sed pro huius rei firmitate peciit predictus venerabilis Leo episcopus quietem serenitatis nostre, ut non solum precepta domni et genitoris nostri seu sancte recordationis avi Caroli nostra auctoritate confirmaremus, verum eciam res, que supra scripti reges seu antecessores eorum, videlicet principes Langobardorum -- id sunt Ansprandus, Cumbertus et Bertharius --, per eorum auctoritates predicte ecclesie delegaverunt vel confirmaverunt, omnia nostra auctoritate complectantur atque prefate sancte Cumensis ecclesie pro amore dei et reverentia sancti Abundii nostre preceptionis confirmatione confirmarentur atque corroborarentur. Cuius peticioni propter amorem divinum adsensum prebuimus iuxta quod petiit ante dicta precepta veterum regum nostro imperiali precepto confirmavimus, specialiter decernentes, ut, quicquid in preceptis domni ac genitoris nostri seu magnifici imperatoris Caroli avi nostri continetur vel que prescripti reges Longobardorum prefate ecclesie cum iusticia delegaverunt vel confirmaverunt, et quiete et iuste possidet perhenniter et sine ulla resultatione firmum et stabile permaneat. Decernimus insuper atque sanctimus, ut omnes res predicte ecclesie Cumensis sub defensione et mundio palatii nostri, sicut tempore patris et avi nostri fuerunt, perhenniter consistant. Et si aliqua altercatio de rebus predicte ecclesie, que per hoc nostrum preceptum et pro mercedis nostre augmento confirmavimus, orta fuerit, que ibi minime definiri valuerit, ad sacrum palatium nostrum reserventur, quatinus ibi secundum rectitudinis tramitem terminum accipiat. Et ut hec auctoritas per curricula annorum inviolabilem atque inconvulsam obtineat firmitatem, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione signari iussimus. Signum (M.) Hlotharii gloriosissimi imperatoris. Maredo advicem Vitgarii recognovi et ss. Data tercio non. ianuar. anno Christo propicio decimo imperii domni Hludouici piissimi augusti, Hlotarii filii eius gloriosissimi imperatoris secundi, indictione secunda; actum Compendio palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 54, n. 3.