Torino, Archivio di Stato, Corte, Materie ecclesiastiche, Abbazie, S. Colombano di Bobbio, mazzo 1, n. 5 (Museo, I, 1, n. 5)
source date: [825 February 14] [Marengo (Alessandria)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius augustus invictissimi domni imperatoris Hludouuici filius. Constat enim nulli mortalium propriis meritis aliquid boni in hac miserae mortalitatis peregrinatione consequi posse, sed cum liquido cunctis pateat omnia rerum temporalium a deo bono gratis nobis esse donata, dignum est, ut ita piae prudenterque tractentur atque disponantur, ut per ea perennem animae nostrae salutem valeamus deo propitio nancisci. Igitur comperiat cunctorum fidelium sanctae dei ecclesiae seu nostrorum strenuitas, quia, dum ad domni et genitoris nostri Hludouuici serenissimi atque religiosissimi augusti sacrosanctum votum in monte Ciniso quoddam hospitale in honore domini dei ac salvatoris nostri Iesu Christi seu et beatissime semper virginis Mariae ad peregrinorum receptionem eo iubente fieret constructum, voluit tanta illud rerum propriarum substantia locupletare, per quam sufficeret diurnus pauperum Christi concursus tolerari. Sed cum eundem locum talium rerum copia, que essent ipsa propinquitate aptiora, vellet honorare, volente domno et genitore nostro Hludouuico gloriosissimo imperatore [ex] monasterio nostrae proprietatis, quod vocatur Nouelicium, [quaedam patrimonia perpetualiter ad] praefatum locum per nostrae auctoritatis praeceptum confirmavimus. Sed ut hoc sanctum ac venerabile monasterium in honore beatissimi principis apostolorum Petri fundatum nullam missarum rerum pateretur iacturam, sed potiorae gratularetur dignae reconpensationis munerae, monasterium quoddam, quod Appaniae nuncupatur, id ipsum in eiusdem principis apostolorum honore constructum, ex proprii iuris ditione ad hoc supplendum ibi reddidimus, considerantes, ut sub unius abbatis regimine utraque monasteria regulariter deo militarent. His ita gestis placuit nostrae imperiali excellentiae praecibus venerabilis viri Hildradi horum monasteriorum patri faventes, ut memoratum monasterium, cuius vocabulum est Appania, priori monasterio suo Nouelitio cum omnibus rebus atque appendiciis suis iuste sibi pertinentibus per nostrae auctoritatis preceptum confirmaremus, quod et nos ita fecisse omnium fidelium nostrorum cognoscat sagacitas. Precipientes ergo statuimus atque per hoc nostrum cesareum preceptum confirmamus ad Noualicium monasterium rectoresque eius, qui fuerint per tempora, in reconpensatione supra memorat[arum rerum, que de] iure monasterii Nouelicii ex nostra proprietate accepimus ad predictam necessitatem, monasterium quod vocatur Appania cum omnibus, quae ad illud rite pertinere noscuntur, ut amodo et deinceps in iure ipsius monasterii sepe nominati rectorumque eius perpetua stabilitate in dei nomine maneat ipsisque dei famulis utrobique deum degentibus proficiat in aucmentum, qualiter pro communi salute dei misericordiam iocundo animo valeant exorare. Ut autem hoc nostrae confirmationis praeceptum ab omnibus credatur et melius per futura tempora conservetur, manu propria et anuli nostri sigillo subter illud decrevimus esse muniendum. Signum (MF.) Hlotharii gloriosissimi augusti. (C.) Liuthadus advicem Uuitgarii scripsi et (SR. NT.: Liuthadus advicem Uuitgarii scripsi et subscripsi) (SI. D.) (C.) Data XVI kld. marcias anno Christo propitio imperii domni Hludouui serenissimi imperatoris XI, regni Hlotharii gloriosissimi augusti imperatoris in [Italia] III, indictione III; actum Marinco palatio regio; in dei nomine felicite[r] amen.

MGH DD Lo I, p. 60, n. 4; Monumenta Novalicensia, vol. I, p. 71, n. 27; ChLA 57, p. 70, n. 13.

https://archiviodistatotorino.beniculturali.it/825-diploma-lotario-i/