Paris, Archives Nationales, Cartons des rois, K//10, n. 2
source date: [833 (October 7)] [Soissons (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Si enim loca sanctorum quolibet munere ditamus, id nobis premiis sempiternis rependi minime dubitamus. Igitur notum sit omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum industriae, quia Hilduinus venerabilis abba nostrae suggessit mansuetudini, ut ob dei reverentiam erga ecclesiam sancti Dionysii tale concederemus beneficium, quatenus nostra autoritate in sua pertinentia in Valle Tillina in loco Haenohim super lacum Cumensem suis ministris nostra auctoritate quoddam liceret construere mercatum, precibus, quibus valuit, obsecrans, ut prefate ecclesiae quosdam liberos homines numero duodecim sibi utiles in eadem valle commanentes a publico inmunes esse concederemus obsequio. Cuius precibus ob dei reverentiam in his nostrae obaudire placuit celsitudini. Ideoque has litteras circa eundem sanctum locum fieri iussimus, per quas decernimus, ut nulla quaelibet parti prefatae ecclesiae in prefato mercato quamlibet redibitionem exquirendo aut eisdem homines molestendo ullam [inferre presu]mat molestiam, quin potius, quicquid inde nostrae parti contrahi poterat, deo ibidem famulantes fruentes pro nobis et stabilitate nostra domini valeant adtentius misericordiam exorare. Et ut haec [nostra auctorit]as pleniorem in dei nomine obtineat vigorem, de anulo nostro subter iussimus sigillari. (C.) Liuthadus notarius recognovi et (SR.) (SI.) Data non. [... b. a]nno Christo propitio imperii domni Hlo[tharii...issimi a]ugusti in Francia primo, in Italia XIII, indictione XI; actum Suescionis civitate; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 78, n. 13

https://www.siv.archives-nationales.culture.gouv.fr/siv/rechercheconsultation/consultation/ir/consultationIR.action?irId=FRAN_IR_053826&udId=c-8et4rc87o-1nn72mdltnw4x&details=true&numberImage=FRAN_0143_0294_L