Paris, Archives Nationales, Cartons des rois, K//10, n. 3
source date: [03 January 848] [Aachen (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Satis congruit imperiali maiestati, ut tanto benignius ac libentius sacerdotum dei petitionibus faveat eorumque utilitatibus consulat, quanto eos devotius divinis cultibus famulari et egregiis perspexerit moribus concordari. Quapropter omnium fidelium sanctae dei ecclesiae ac nostrorum presentium scilicet et futurorum magnitudo comperiat, quia venerabilis turma monachorum sancto Dionisio degentium nostram per missos suos expetierunt serenitatem, ut Vallem Tillinam, quae in regno Italiae consistit et olim ad prefatum sanctum locum delegata esse dinoscitur, sed ob dissensionem, quae inter domnum et genitorem nostrum Hludouuicum et nos nuper versata est, a potestate predicti sancti loci fuerat remota, nostra munificentia ibidem restitueretur. Quibus iungentes se precibus Hilduinus venerabilis vocatus archiepiscopus sacrique palatii nostri notarius summus, Matfridus etiam fidelis ministerialis noster et inluster comes, qui eandem nostro retinebat iure beneficiario vallem, deprecati sunt impleri petitionem famulorum dei ob memoriam nostri et reverentiam piissimi loci. Quorum precibus nos propter amorem dei et reverentiam sanctorum martyrum Dionisii, Rustici et Heleutherii libentissime aurem accommodantes [hos no]strae sublimitatis apices fieri decrevimus, per quos memoratae ecclesiae vallem prenotatam cum omnibus ad se iuste et legaliter pertinentibus, terris videlicet cultis et incultis vineis silvis pratis pascuis olivetis pastis pomiferis salictis aquis aquarumve decursibus molendinis exitibus et regressibus nec non et mancipiis utriusque sexus ibidem pertinentibus, quemammodum temporibus avi et genitoris nostri eadem retinuit potestas, concedimus et restituendo sancimus, ita ut deinceps per hanc nostram auctoritatem pars saepe dictae ecclesiae absque cuiuspiam potestatis contradictione vel aliqua diminoratione eandem sub integritate obtineat at[que possideat], quatinus h[oc munere stabilito devotius ac diligentius] pro nostra, coniugis ac prolis incolumitate congregatio inibi degens assidue domini misericordiam valeat exorare. Et ut haec nostrae auctoritatis preceptio atque confirmatio ratam et inconvulsam obtineat firmitatem, manu propria subter eam firmavimus anulique nostri impressione adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii serenissimi augusti. (C.) Remigius notarius advicem Hilduini recognovi et (SR. NT.: Remigius notarius advicem Hilduini recognovi et subscripsi) (SI. D.) Data III non. ianuarii anno Christo propitio imperii domni Hlotharii piissimi augusti in Italia vigesimo et in Francia VIII, indictione XI; actum Aquisgrani palatio regio; in dei nomine feliciter amen (NT.: amen).

MGH DD Lo I, p. 238, n. 100.

https://www.siv.archives-nationales.culture.gouv.fr/siv/rechercheconsultation/consultation/ir/consultationIR.action?irId=FRAN_IR_053826&udId=c-2rt4ls7wr5-37hwkd6twebm&details=true&gotoArchivesNums=false&auSeinIR=true