Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, n. 12
source date: [833 December 9] [Aachen (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. [C]um iustis petitionibus sacerdotum ac servorum dei, quas nostris auribus insinuaverint, libenter annuimus et eas cum dei auxilio ad effectum pervenire fecerimus, non solum regiam et imperialem consuetudinem exercemus, verum aetiam hoc nobis procul dubio t[am ad sta]tum regni terreni corroborandum quam ad aeternae vitae beatitudinem capessendam profuturum esse confidimus. Idcirco notum fieri volumus omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae et nostris praesentibus scilicet et futuris, quia * vir venerabilis Petrus sanctae Aretine * ecclesiae episcopus direxit ad serenitatem c[ulminis nost]ri missos suos Uuinigildum clericum et Theodizium vassallum, qui in manibus gestabant praeceptum domni et genitoris nostri, * in quod continebatur, * qualiter ecclesiam sancti Amsani, ubi ipse in corpore requiescit, cum reliquas ecclesias iam olim de sibi commissa sede fuisset subtracta et iterum tempore domni Leonis papae et prestantissimi imperatoris avi nostri Karoli tempore per suum praeceptum restituta. Detulerunt aetiam iudicatum manibus bonorum virorum roboratum, in quod continebatur, qualiter secundum legem et iustitiam in praesentia missorum nostrorum Agibrandi sanctae Florentine ecclesiae episcopi et Petroni sanctae Uulterrensis ecclesiae episcopi monasterium sancti Petri, quod vocatur ad Axo, cum omnia pertinentia sua de Vigilio abbati et advocatibus suis recepisset et ad sibi commissae ecclesiae per ipsum iudicatum suaeque potestati revocasset. Petiit obnixe per eosdem missos suos nostram excellentiam praedictus vir venerabilis Petrus episcopus, ut paternum morem sequeremus nostram * confirmationem superaddere iuberemus, per quam praedictas ecclesias cum omnia pertinentia eorum ipse successoresque sui absque inquietudine aut contrarietate tenere et possidere valerent. Cuius petitionem denegare noluimus, sed ut in auctoritate domni et genitoris nostri invenimus et sicut prestantissimus imperator Karolus avus scilicet noster per suam confirmavit auctoritatem, ita hanc nostram decrevimus superaddere auctoritatem, praecipientes [omn]ino atque statuentes, ut praedicta sancta Aretina ecclesia iam nominata loca, id est ecclesiam sancti Amsani cum ceteris ecclesiis seu ecclesiam sancti Petri in Axo cum omnia pertinentia sua, ita teneat atque possideat, sicuti in praecepto avi nostri bonae memoriae Karoli prestantissimi imperatoris seu in domni et genitoris nostri videlicet praedecessorum regum Langobardorum continetur et sicuti in praedicto iudicato in praesentia praedictorum missorum nostrorum facto exaratum invenimus. Et quicquid deinceps secundum dei voluntatem facere et disponere voluerit, liberam in omnibus habeat potestatem faciendi absque alicuius inquietudine aut inlicita contrarietate, eo videlicet modo, ut sub potestate sancti Donati nostris futurisque temporibus inviolabiliter atque inconvulse per hanc nostram auctoritatem maneant. Et ut haec auctoritas ab omnibus melius credatur et diligentius conservetur, manu propria subter firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus (NT.: ipse senior fieri iussit). Signum (MF.) Hlotharii gloriosissimi augusti. (C.) Liuthadus notarius recognovi et (SR. NT.: Liuthadus notarius recognovi et subscripsi) (SI. D.) Data V id. kld. decembris anno Christo propitio domni Hlotharii imperii in Francia I, in Italia XIII, indictione XII; actum Aquisgrani palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 80, n. 14; ChLA 90, p. 40, n. 6.

Bougard 2012, p. 64; Santos Salazar 2020, p. 92.

Per il placito cui si fa riferimento in questo diploma cf. Manaresi, n. 42.