Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, n. 17
source date: [835 October 6] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Quicquid divino amore ducti locis conferimus deo dicatis, id nobis aeternis munificentiis rependi minime dubitamus. Igitur notum sit omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae et nostris praesentibus scilicet et futuris, quia nos ad depraecationem Petri venerabilis episcopi Ariciensis ecclesiae concessimus ad ecclesiam sancti Donati, ubi ipse in corpore requiescit et sedis episcopii esse dinoscitur, pro emolumento anime nostrae quandam ecclesiam in honore sancti Petri constructam cum omnibus pertinentiis vel adiecentiis suis, sitam in loco qui dicitur Castellus in territorio Ariciense , eam videlicet, quam pridem avunculo nostro Pippino glorioso regi Barbatianus quondam presbiter ex sua proprietate contulerat ad habendum et praesenti tempore Alprandus presbiter sub annualem redibitionem ex nostra munificentia habere dinoscitur. Sed pro firmitatis gratia ad eundem sanctum ac venerabilem locum hanc nostram auctoritatem fieri iussimus, per quam decernimus rateque mansurum sancimus, ut nulla quaelibet persona parti praefate ecclesiae vel rectoribus [sui]s ullo umquam tempore de praefata ecclesia cum omni pertinentia vel adiecentiis suis quamlibet inferre praesummat molestiam aut controversiam, sed quiete et secure liceat eandem ecclesiam cum omnibus suis pertinentiis vel adiecentiis rectoribus eiusdem loci possidere atque secundum loci illius utilitatem, prout libuerit, reg[ere atque] disponere. Et ut haec auctoritas largitionis nostrae pleniorem in dei nomine obtineat vigorem, manu propria subter firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii gloriosissi augusti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et (SR. NT.: Drutemirus subdiaconus...) (SI.) Data II non. octubres anno Christo propitio imperii domni Hlotharii imperatoris XVII, indictione XIII; actum Papia palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 103, n. 28; ChLA 90, p. 44, n. 7.

Bougard 2012, p. 64.