Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, n. 15
source date: [843 August 28] [Remiremont (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Si petitionibus sacerdotum dei iustis et rationabilibus, in quibuscumque indiguerint, adnuimus et ad effectum perducimus, id nobis procul dubio ad aeternam beatitudinem capessendam pertinere confidimus. Quapropter comperiat omnium fidelium sanctae dei aecclesiae et nostrorum presentium videlicet et futurorum magnitudo, quia vir venerabilis Petrus Ariciensis urbis episcopus nostris detulit obtutibus immunitatum precepta prestantissimi avi nostri Karoli atque pie recordationis genitoris nostri Hludouuici imperatorum, in quibus continebatur, qualiter ipsi praenominatam aecclesiam cum omnibus rebus ad se iuste et legaliter pertinentibus sub tuitionis atque inmunitatis suae defensione susceperint et, ut denuo in suorum successorum defensione persistere debeat, modis omnibus statuerint, deprecans, ut nos simili sanctione eam sub nostro mundeburdo reciperemus. Cuius petitioni ob divinum amorem et beati martyris Donati venerationem, cuius illic sacratissimum corpus quiescit, adsensum prebentes hos excellentiae nostrae apices decrevimus fieri, quibus memoratam sedem cum omnibus ad se iuste et legaliter pertinentibus sub nostrae inmunitatis tuitione suscepimus et, ut per tempora labentia simili fulciatur auctoritate, constituimus, videlicet ut nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate seu missus noster discurrens in aecclesias et loca vel agros seu reliquas possessiones praedictae aecclesiae, quas moderno tempore iuste et legaliter possidere dinoscitur vel quas deinceps divina pietas ibi augeri voluerit, ad causas iudiciario more audiendas aut freda exigenda aut mansiones vel paratas faciendas aut fidei iussores tollendos aut homines ipsius sedis tam servos quam ingenuos super terram ipsius commanentes iniuste distringendos nec ullas redibitiones vel inlicitas occasiones requirendas ullo umquam tempore ingredi audeat vel ea, quae supra memorata sunt, poenitus exigere praesumat, sed liceat praefato antistiti suisque successoribus res et famil[ia]s eiusdem sedis sub ea integritate, qua a nobis illam adipisci meruit et quemadmodum nunc tenere dinoscitur, quiete ac pacificae dominari et, prout utilitas dictaverit, abs[qu]e alicuius infestatione gubernare atque disponere. Sing[ul]um vero predium quoddam ipsius aecclesiae, quod nuncupatur campus Fugianus, cu[m pertinenti]is suis simili conditione, sicut superius est promulgatum, sub nostrae inmunitatis ponimus mundeburdo ac confirmamus mansurum in dominatione sedis ipsius. Et quicquid in his, quae praedicta sunt, fiscus noster sperare poterat, totum nos eidem aecclesiae in luminaribus concinnandis pro mercedis nostrae augmento conferimus, quatenus illum cum omni sibi subiecto clero adtentius pro nobis, coniuge et prole nostra domini misericordiam exorare delectet. Et ut haec nostrae inmunitatis atque tuitionis auctoritas inviolabilem et inconvulsam obti[nea]t firmitatem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nos[tri inpressione] adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii serenissimi augusti. (C. NT.: Remigius, Remigius) Hrodmundus notarius advicem Agilmari recognovi et (S[R.] NT.: [Rodmundus notarius] advicem Agil[mari recognovi et subscripsi.] Remigius magister fieri et [firmare iussit]) (SI. D.) [Data V kal. sept. anno] Christo propitio imperii domni imperatori[s Hlotharii in Italia XXIIII e]t in Francia IIII, indiction[e VI; actu]m Romarici monte; i[n dei nomine] feliciter amen (NT.: amen)

MGH DD Lo I, p. 195, n. 78; ChLA 90, p. 56, n. 10.

Bougard 2012, p. 64.