Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, n. 14
source date: [843 August 29] [Remiremont (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C. NT.: Remigius, Rodmundus) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Si petitionibus sacerdotum dei, quas nostris auribus patefacerint, libenter adnuimus easque ad effectum perducimus, imperialem exercemus consuetudinem et hoc ad augmentum futurae beatitudinis pertinere confidimus. Idcirco omnium fidelium sanctae dei ecclesiae ac nostrorum praesentium videlicet et futurorum comperiat magnitudo, quia vir venerabilis Petrus Areciensis urbis episcopus adiens serenitatem culminis nostri retulit celsitudini nostrae, quod in sede sibi deo auctore commissa fratres, ut sub canonica inibi consistant auctoritate, constituerit atque ex rebus ac familiis episcopii sui, prout eorum exposcit utilitas, per decretum suae sanccionis ditaverit villas scilicet tres, quae Durna, Speia atque Plica nominantur quasque Burgundis matrona et Elbungus eidem ecclesiae contulerunt, nec non et mercatum annualem unum, qui in missa sancti Hilariani celebratur, deprecans, ut praefatas villas cum omnibus pertinentiis suis atque mercatum, quemadmodum per decretum suae adfirmationis praefatis contulit fratribus, nostra sanccione eis confirmaremus. Cuius petitioni adsensum praebere statuentes hos nostros imperiales apices fieri iussimus, quibus decernimus atque statuimus, ut praenominatae villae atque praescriptum mercatum cum omnibus sibi pertinentibus in stipendiis supra dictorum fratrum cum omnibus, quicquid de eis vel in eis exigi vel adquiri p[ot]uerit, iure perpetuo cedant, ita videlicet, ut nec rector eiusdem sedis nec cuiuslibet potestatis persona de praefatis rebus ac familiis seu de his, quae dvina pietas inibi augeri voluerit, aliquam inferre praesumat contrarietatem vel diminorationem ullam ingerere adtemptet. Sed et nos pro mercedis nostrae augmento et, ut in hoc opere nostra quoque fiat mercedis amplificatio, quandam villam iuris nostri memoratae ecclesiae, quae est constructa in honore beati Donati confessoris Christi, ad necessitates fratrum inibi consulendas, quae vocatur Caminina et consistit in castro Felicitatis, cum ecclesia, quae dedicata est in honore beati Andreae apostoli, sicut Ragino quondam vassallus noster ordine beneficiario eam habuisse dinoscitur, una cum campo, qui vocatur Piscinulae et consistit in pago Areciensae, cum caitoribus suis atque cum omnibus ad se iustae et legaliter pertinere dinoscitur, proprietario iure concedimus tam nostris quamque et successorum nostrorum temporibus, ut in stipendiis fratrum ibidem deo deservientium absque aliqua diminoratione aut cuiuslibet potestatis contrarieta perennis perseveret temporibus. Et ut hoc nostrae confirmationis atque donationis praeceptum nec a nobis neque a posteribus nostris ullo modo violetur, sed ratam ac stabilem obtineat firmitatem, manu propria subter illud firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii serenissimi augusti. (C.) Remigius notarius advicem Agilmari recognovi et (SR. NT.: Remigius notarius advicem Agilmari recognovi et subscripsi) (SI. D.) Data IIII kl. septembr. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Italia XXIIII et in Francia IIII, indictione VI; actum Romarici monte; in dei nomine feliciter amen (NT.: amen).

MGH DD Lo I, p. 197, n. 79; ChLA 90, p. 60, n. 11.

Bougard 2012, pp. 64-65.