Volterra, Archivio Vescovile (MGH DD Lo I, p. 228, n. 93)
source date: [845 December 30] [Aachen (DE)] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Lotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Oportet imperialem sublimitatem, ut ecclesiarum ac sacerdotum dei utilitatibus benignitatis sue munere faveat, quia, si talibus semper studet negotiis, procul dubio et temporalem gloriosius transiget vitam et eternam felicius obtinebit. Idcirco omnium fidelium sancte dei ecclesie ac nostrorum * presentium scilicet et futurorum noverit sollertia, quia vir venerabilis Andreas Uoloterrensis ecclesie episcopus detulit optutibus nostris quasdam auctoritates avi scilicet ac genitoris nostri Ludouuici piissimi augusti, in quibus continebatur insertum, qualiter ipsi ob amorem dei tranquillitatemque fratrum in eadem sede degentium iam dictam sedem, que est constructa in honore beate dei genitricis semperque virginis Marie et sancti Iusti, semper sub plenissima tuitione ac inmunitatis defensione habuissent. Sed pro firmitatis studio petiit predictus Andreas venerabilis episcopus celsitudinem nostram, ut ob mercedis nostre augmentum easdem auctoritates per nostre mansuetudinis preceptum confirmaremus. Cuius precibus ob divini cultus amorem et anime nostre remedium assensum prebuimus et hos excellentie nostre apices fieri decrevimus, quibus precipimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate in ecclesias aut loca vel agros seu reliquas possessiones memorate ecclesie, quas moderno tempore in quibusdam pagis vel territoriis infra ditionem imperii nostri iuste et legaliter tenet vel possidet vel que deinceps in iure ipsius ecclesie voluerit divina pietas augeri, ad causas iudiciario more audiendas vel freda exigenda seu mansiones vel paratas faciendas aut fideiussores tollendos aut homines ipsius ecclesie tam ingenuos quam et servos iniuste distringendos nec ullas redibitiones aut illicitas occasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea, que supra memorata sunt, penitus exigere presumat, sed liceat memorato presuli suisque successoribus res predicte ecclesie cum omnibus sibi iuste et legaliter subiectis et cunctos fredos concessos, sicut in precepto domni et genitoris nostri atque avi continetur, sub inmunitatis nostre defensione quieto ordine possidere et nostro fideliter parere imperio atque pro incolomitate nostra, coniugis ac prolis seu etiam totius imperii nostri stabilitate una cum clero et populo sibi subiecto domini inmensam clementiam * exorare. Concedimus etiam eidem Andree venerabili episcopo et successoribus eius duos quos elegerint habere advocatos, qui utilitatibus predicte sancte Uoloterrensis ecclesie prudenter viriliterque procurare decertent. Et ut hec nostre immunitatis preceptio firmior habeatur et per futura tempora melius conservetur, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (M.) Lotharii serenissimi augusti. Ercamboldus notarius advicem Hilduini recognovi. Data III kl. ianuarii anno Christo propitio imperii domni Hlotharii piissimi augusti in Italia XXVI et in Francia VI, indictione octava; actum Aquisgrani palatio regio; in dei nomine feliciter amen. AMHN. (NT.: amen).

MGH DD Lo I, p. 228, n. 93.