Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. II, n. 21
source date: [835 January 24] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Quanto praecellentius humanitas viget prelata, tanto studiosius divinis exsequi debet obsequiis, et quolibet postulata fidelium ad hoc pertinentia devota obaudire voluntate atque perficere decertatione, quatenus ex conmissis largitoris bene tractans placitis eius opitulante clementia et presentia feliciter transire valeat et aeterna inenerrabili pietate conlata felix feliciter adipiscere mereatur. Denique dum dilecta coniux nostra Hirmingardis divinarum sollicita studiosissime nostram sedulo monere procuraret clementiam, ut locis deo dicatis nostra sublimaremus munificentia, occasione accepta ex delatione fratris sui puerili eligantia delati Hugoni nomine instantius hoc suadere decertavit, ut augmentum pietatis nostrae et emulumentum mercedis in loco, quo ipse corpore umatus extitit, cimiterio scilicet sancti Ambrosii, ad decorem luminis et procurationem ecclesiae ornamenta quedam conferremus beneficia pro mercedis nostrae augmento et praefati pueri cumulo beatitudinis. Quapropter cunctorum conperiat fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum sagacitas, quia nos eiusdem dilectae coniugis nostrae bene placitis praecibus dignas recolentes adsensum praebuimus. Ideoque eidem sancto loco pro remedio eiusdem pueri nostra beneficentia conferamus quandam curtem nomine Lemunta cum casa indominicata et capellam ad se aspicientem dicatam videlicet in honore sancti Genisii, nec non oliveta vel mansas sex cum mancipiis ibidem conmanentibus vel aspicientibus triginta quatuor vel omnibus pertinentiis seu adiecentiis suis, ita ut ab hodierna die futura per tempora rectores eiusdem loci eam ad decorem luminis et ornamenta ecclesiastica procurando pro remedium animae praedicti pueri sub pertinentia eiusdem loci teneant atque possideant et ut ceteras res eiusdem eclesiae secundum utilitatem ipsius loci disponant. Pro firmitatis namque gratia circa eundem sanctum ac venerabilem locum solemni munere has nostras litteras fieri iusimus, per quas decernimus rateque mansurum constituimus, ut nullus fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque praesentium scilicet et futurorum parti praefate sanctae ecclesiae ex hac supra scripta curte suisque pertinentiis vel adiecentiis quamlibet inferre praesumat molestiam aut contrarietatem, sed rectores eiusdem loci perennis temporibus eam quieto ordine fruentes et secundum utilitatem eiusdem ecclesiae gubernantes adtentius predicti pueri exorent veniam et aeterne beatitudinis gloriae perceptionem nostramque divinitus depraecentur felicissimam incolomitatem. Et ut haec nostra auctoritas pleniorem in dei nomine obteneat vigorem et a fidelibus sanctae dei aecclesiae nostrisque diligentius conservetur veriusque credatur, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione subter adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii gloriosissimi augusti. (C.) Dructemirus advicem Egilmari recognovi et (SR.) (SI.) Data VIIII kld. februarias anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XII, indictione XIII; actum Papia civitate; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 93, n. 23; ChLA 94, p. 80, n. 20.