Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. II, n. 23
source date: [835 May 5] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut [eorum] petitiones hi studiose obaudire et effectuosa deliberatione procurare decertent, qui divina magestate imperiali sunt dignitate praelati, quorum studio et benivolentiam in his decertare cognoscunt, quae ad obsequia divine magestatis pertinent, solatium et tutamen suae stabilitatis et aeterne remunerationis conpendium. Igitur cunctorum fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque cognoscat sollertia, quia venerabilis Engilbertus archiepiscopus nostris detulit optutibus quandam auctoritatem, quam ipse suo studio ad recuperandum lucrum animarum obsequiumque divine magestatis in locum, ubi beatissimus confessor dei Ambrosius corpore humatus requiescit, confirmaverat, videlicet curtes, quarum haec sunt vocabula: Oleductum, Campelionem, Clapiadam, Ceresiolam, Gratem, vicum Sinteriani, Castaniadam et Gattunadam seu Dublini, addens etiam omnes res, quas nunc eadem ecclesia iusto et legali ordine quoquomodo adquisierat vel in antea divina tribuente clementia adquirere poterit, ut perennis temporibus in usus et utilitates ibidem divina militatione exsequentium maneant absque cuiuspiam subtractione, ut sufficientia utilitatum et quies deo famulantium cumulum et obsequium et conditoris et utilitas publicarum rerum gubernantium, deposcens, ut suam bonam intentionem, [videlicet decertationem,] nostra corroboraremus auctoritate, sicuti et fecimus. Quapropter per hanc nostram auctoritatem decernimus mansurumque constituimus, ut nemo inde quippiam quocumque in tempore fidelium nostrorum subtraere praesumat aut quamlibet contrarietatem ibidem deo famulantibus inferre, sed ea nostra auctoritate confirmata sua stabilis maneat institutio, nullius contra hoc prevalente tergiversatione. Et si qui, quando quidem abbas ex eodem monasterio decesserit, secundum suam institutionem licentiam habeant per consensum archiepiscoporum, qui tunc per tempora fuerint, de ipsa congregatione elegendi talem abbatem, qui eis secundum regulam et iustitiam praeesse prodesse possit. Et ut hec nostra auctoritas pleniorem obtineat vigorem, manu propria subter firmavimus et anulo nostro subter sigillari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii gloriosismi augusti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et (SR. NT.: Drutemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et subscripsi) (SI.) Data III nonas maias anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XVIII, indictione XIII; actum Papia palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 99, n. 26; ChLA 94, p. 88, n. 22.